‘İktidar’ hormonu

Prof. Dr. Halim Hattat, testosteronu bir iktidar hormonu olarak yorumluyor. Hattat, ‘Erkekliğin Yol Haritası’ adlı kitabında, testosteronun cinsel iktidarı, fiziksel ve zihinsel performansı, kısacası dinamik, aktif, güçlü bir erkekten beklenen her şeyi kontrol edip, düzenlediğini söylüyor. Hattat, kitabında andropuzu şöyle anlatıyor: “Andropoz, ilerleyen yaşla birlikte doğal olarak azalan testosteronun yol açtığı klinik bir tablodur. Bu sendromda cinsel istek azlığı, sertleşme problemi, testis hacminde küçülme, kıllanmada azalma, vücut yağlarında artış, kas ve kemik kütlesinde azalma, kansızlık gibi klinik şikâyetler ile yorgunluk, konsantrasyon zorluğu, huzursuzluk gibi daha kişisel belirtiler bir arada görülür. Andropoz genelde 40’lı yaşlardan itibaren oluşsa da günümüzde sağlıksız beslenme, hareketsizlik, aşırı stres, kilo fazlalığı gibi hayat tarzı alışkanlıklarından dolayı daha erken yaşlarda da görülebiliyor.”‘Erkek menopozu’ değil
Prof. Dr. Hattat, andropozun ‘erkek menopozu’ olarak yorumlanmasına itiraz ediyor: “Kadınlarda menopoz, 1-2 yıl içinde hızla başlarken, andropoz yıllar içinde yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Menopozda östrojen hormonunun azalmasıyla birlikte kemik erimeleri, depresyon, zihinsel zayıflama meydana geliyor. Andropozun en büyük farkı, erkeklerin çok daha yavaş olarak yıllar içinde bu değişiklikleri yaşaması ve testosteronun sadece belirli bir miktarda azalması. Menopozda, östrojen hormonu tamamen kayboluyor. Andropozda testosteron eksikliği sadece belli bir dereceye kadar azalıyor. Bu sayede birçok erkeğin ömrünün sonuna dek cinsel isteğini ve aktivitesini sürdürebilmesi hatta ileri yaşlarda çocuk sahibi olması mümkün oluyor. Menopozun aksine andropoz, erkeklerin yüzde 25-30’unda görülüyor.”TEDAVİ ÖNERİSİ
Cinsel isteksizlik ve testosteron eksikliğine yol açan faktörler belirlendikten sonra doktorunuz size bir tedavi planı oluşturur. Bu tedavi planlarının neler içerdiğine kısaca bakalım:
Hormon eksikliği yaşıyorsanız, dışarıdan alacağınız hormon takviyesiyle tedaviniz düzenlenir.
Cinsel isteksizlik yanında sertleşme problemi gibi diğer cinsel sorunlarınız da incelenir. Hormon takviyesi dışında gerekirse sertleşme sağlayan ilaçlar da dahil olmak üzere çeşitli tedavilerden yararlanılır.
Biyokimyasal ve metabolik incelemelerle, altta yatan hastalıklar ortaya konur ve ileride gelişebilecek hastalıkların riskleri saptanır. Gerekirse doktorunuz sizi bazı uzmanlara yönlendirir.
Hormonal dengeyi bozan kolesterol, tansiyon, şeker yüksekliği sorunlarını azaltacak dengeli ve sağlıklı bir beslenme planı oluşturulur.
Özelikle testosteron eksikliğinin yarattığı sonuçları azaltmak ve bütün olarak güçlü bir vücut mekanizması yaratmak için egzersiz programları oluşturulur.
Stres ve depresyon gibi faktörlerin yanında size veya ilişkinize dair sorunlar belirlenerek uygun terapi teknikleri öğretilir.HORMON TAKVİYESİ
Enjeksiyon: Güvenli ve etkili bir yöntem. Yaklaşık üç ayda bir kas içine enjeksiyonlar şeklinde uygulanıyor. Dozlar arasında belirtiler artıp, azalabilir.
Testosteron bantları: Testosteron içeren deri bantları, her gece sırt, karın bölgesi, üst kol ya da bacağa uygulanıyor.
Testosteron jeli: Alt karın, üst kol veya omuz bölgesine uygulanıyor. Jel kurudukça vücut testosteronu emiyor. Bantlardan daha az cilt reaksiyonuna yol açıyor. Testosteronun partnerinize geçmemesi için jel kuruyana kadar eşinizle temas etmemelisiniz.
Yanak içi: Diş etinin üst dudakla birleştiği doğal çukura konulan küçük bantlar, tükürükle jel benzeri bir forma giriyor. Böylece testosteron kanınıza karışıyor. Bazı kişilerde bu yöntem diş etlerinde yanmaya, hassasiyete neden oluyor. Nadiren acımtrak bir tat veya baş ağrısı yaratıyor.
Oral testosteron: Testosteronu, oral yolla almak uzun süreli bir hormon tedavisi olarak önerilmiyor.17 SORUDA ANDROPOZ TESTİ
Andropozda olup olmadığınızı merak ediyorsanız, Türk Androloji Derneği’nin hazırladığı ‘Yaşlanan erkekte başlayan hipogonadizm testi’ni çözün. Aşağıdaki şıklarda yer alan şikayetleri hiç yaşamıyorsanız 1, hafif şiddette yaşıyorsanız 2, orta şiddette yaşıyorsanız 3, şiddetli yaşıyorsanız 4, çok şiddetli yaşıyorsanız 5’i işaretleyin. Testi bitirdiğinizde puanlarınızı toplayın ve puan tablosundan kontrol edin.

Toplam puan ve Şikayet derecesi
17-26 puan: Sorun yok
27-36 puan: Az derecede sorun var.
37-49 puan: Orta derecede sorun var.
50 ve üstü puan: Ciddi derecede sorun var.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,541 saniyede oluşturuldu.