12 Aldatma Efsanesi…

Erkekler kadınlardan daha mı sık aldatıyor? Bir ilişkiniz olsaydı itiraf edebilir miydiniz? Aldatma her zaman seksle mi ilgilidir? Aşağıda en iyi 12 sadakatsizlik efsanesini ve arkasındaki gerçekleri okuyun.

Eğer bir kadınsanız, genellikle durum budur. Uzun süreli evliliklerde ilişkileri olan kadınlar evliliklerinde tatmin olamadıklarını belirtmişlerdir. Diğer yandan erkekler için bu durum sözkonusu değildir. Eşlerini seven ve evde harika seks yapan çoğu erkek hiçbir zaman yakalanmayacaklarını bildikleri durumda ellerine geçen hiçbir fırsatı kaçırmazlar. Bir çalışmaya göre, araştırmada incelenen erkeklerin %56’sı mutlu evlilikleri olduğunu söylemiştir. Kadınların ise ancak %36’sı buna katılmıştır.

Efsane No.2: Erkekler kadınlardan daha çok aldatır

Bu eskidendi. Şimdi sadakatsizlik skalası eşitleniyor. Neden? Kadınlar erkeklerle aynı nedenlerden ötürü aldatıyorlar: yeni birisi. Bu edepsizdir ve bu yüzden hoşa gider. Fakat, kadınların bahsettikleri başka nedenler de vardır: Takdir edilmeyen eş ve anne olmanın veya sevgisiz, onu dinlemeyen ve yok sayan bir eşe katlanmanın “ödülü”dür bu ilişki ve “ego şişir” (Neşelenmek için yeni bir rujun alındığı veya saçların kesildiği günler geçmiştir artık). Kadınlar muhtemelen suçluluk hissederler fakat araştırmalar kadınların yalan söyleme konusunda daha başarılı olduklarını ve büyük olasılıkla da paçayı kurtardıklarını göstermekte.

Erkeklerin arkadaşlıkları ilişkiye çevirdikleri de bir efsanedir. Çoğu sadakatsiz erkek ilişkileri çok fırsat ve az bağlılık olarak görmekte. Aksine, psikologlara göre fanteziyi gerçeğe, platonik ilişkileri arkadaşlıktan aşka dönüştüren genellikle kadınlardır. Kadınlar daha fazla duygusal olarak bağlanıyorlar ve mevcut durumlarından daha iyi bir ilişki çıkarabilirler mi diye arkadaşları sınamaya daha meğilli oluyorlar. Böylece, kadın her zaman potansiyel bir ruh eşi arıyor; erkek ise sadece eğleniyor.

Efsane No.3: İlişkiler çoğunlukla seksle ilgilidir

Bazı ilişkiler seksle ilgilidir ve genellikle seks içerirler çünkü başkasıyla yapılan seks yasaktır ve bu da onu çekici kılar. Ancak insanların aldatma sebepleri her zaman seks değildir. İlişkiler, insanların içinde bulundukları ilişkilerden elde edemedikleri birşeyi almanın bir yoludur bu kadar basit.

Basit olmayan ise eksik olan şeyin ne olduğudur. Aslında, çoğu zaman aldatan eş bunun farkında değildir. Bazı insanlar çocukken kaybettikleri birşeyi arar bazıları ise gençken. Bazıları “mükemmel” eşleri aldatır çünkü mükemmeliyetten nefret ederler. Yani, aldatma her zaman seksle ilgili değildir.

Efsane No.4: Eğer kadın aldatıyorsa seni sevmiyor demektir

Böyle olabilir fakat konu mutlaka bu değildir. Fakat bu, eşinizin birbirinize vermiş olduğunuz bağlılık sözünü tutacak kadar size saygı duymadığının bir göstergesidir ve sizden farklı değer yargıları olduğunu ifade eder. Bazıları seksi aşktan ayırmak konusunda oldukça başarılıdırlar ve fiziksel olarak başkasıyla yatmak onların sevgisini etkilemez.

Efsane No.5: Eski sevgili ile seks aldatmak değildir çünkü zaten oraya gittiniz ve onu yaptınız

Eski sevgili ile birlikte olmak, insanların genellikle paçayı kurtarmayı bekledikleri cinsel bir hatadır. Sadakatsizlik yapıyormuş gibi hissetmezsiniz. Seksi ilişkiye dönüştürmek isteyecek yeni birisiyleymişsiniz gibi gelmez doğru mu? Yanlış. Ne yazık ki, bu yüzdendir ki eski sevgili ile seksin yıkıcı sonuçları olabilir.

Eski günlerin hatırına seks yapmış olabilirsiniz, fakat eski sevgiliniz ilişkinizi yeniden alevlendirmek adına umutsuz bu hamleyi yapmış olabilir. Bu yüzden (tekrardan) ayrılmalı ve mevcut eşinize neden sürekli eski sevgilinizden telefonlar veya e-postalar aldığınızı açıklamalısınız. Yakalanma şansınız bir başkasıyla seks yaptığınız durumdakinden çok daha yüksektir çünkü yabancılar uzun ve suçlayıcı e-postalar yazma ihtiyacı duymazlar.

Efsane No.6: İlişkinizi aldatmadan sakınabilirsiniz

İlişkinizde aldatma şansını azaltabilirsiniz ancak bunun hiçbir zaman garantisi yoktur. Bir sonraki en iyi şey nedir? Doğru eşi seçmek. Doğru kişiyi seçmek sahip olduktan sonra onları mutlu etmeye devam etmekten daha önemlidir çünkü ahlak, değerler ve aile geçmişi birinin aldatıp aldatmayacağı konusunda daha güçlü etkilerdir.

Efsane No.7: Eğer geçmişte aldatmışsa, sizi de aldatacaktır

Bu neredeyse her zaman doğrudur. Eğer eşiniz neredeyse çıktığı herkesi aldatmışsa ve onları tekrar düşündüren birşey olmamışsa size de aynısını yapacaktır.

Efsane No.8: Eğer bir ilişkiniz olduysa her zaman itiraf etmelisiniz

Eğer ilişki biliniyor veya çok şiddetli şüpheleniliyorsa, en iyisi söylemenizdir. İstenmeyen bir şekilde ortaya çıkmasına nazaran gönüllü yaptığınız itiraftan sonra ilişkinizi kurtarma şansınız daha yüksektir. Ancak, eğer öğrenilmesi söz konusu değilse, ağzınızı kapalı tutmanız için geçerli sebepleriniz olması gerekir. Örneğin, bazı uzmanlar, parteriniz duygusal anlamda kuvvetli değilse bunu ona söylememenizi önerirler. Bir ilişki haberi onlara haysiyete dokunan bu zorlu yolda onlara yardımcı olmayacaktır. Söylemek kurulan güveni silip götürür ve tekrar inşaa etmek yıllar alabilir (eğer, gerçekten mümkünse). Bunun yerine, öncelikle neden bir ilişkiniz olduğunu kavramaya çalışın. İçinde bulunduğunuz ilişkiden alamadığınız neyi alıyordunuz bu ilişkiden? Bunu şuanda birlikte olduğunuz kişiyle yaratmanız mümkün mü?

Bir ilişkiyi itiraf etmenin olası en kötü sebebi kendinizi iyi hissetmenizdir. Doğru omuzlarınızdan suçluluk duygusunu alacaktır ancak eşinizin omuzlarına koca bir acı yükü oturtacaktır. Hatayı siz yaptınız, şimdi sonuçlarına katlanmalısınız.

Efsane No.9: Eğer kimse öğrenmeyecekse aldatma sayılmaz

Eğer yakalanma şansınız kesinlikle yoksa, o kişiyi asla tekrar görmeyecekseniz, güvenli bir seks yaptıysanız, hiçbir anlam ifade etmediyse ve kimseye söylemediyseniz, aldatmanın sakıncası yok mudur? Bu tamamen sizin kişiliğinize bağlıdır. Yaptığınızda kesinlikle bir sorun görmüyorsanız, sizin için sakıncası yoktur. Bu teorinin tek bir sorunu vardır: çok az insan aldatmanın hiçbir sakıncası olmadığını düşünür. Kurnaz kişiler bile “yanlış” birşeyler yaptıklarının farkındadır ve işte bu noktada eşinizi algılama biçiminiz değiştiği için herşey çözülür. Ondan bir adım ötedesinizdir çünkü birşeyden kurtulmuşsunuzdur. Bu onun ya çok saf yada çok güvenilir veya savunmasız ve umutsuzca aciz görünmesini sağlar. İyi ilişkiler karşılıklı saygı ve hayranlığa dayanır; partnerine acımak veya gizliden onun cahil olduğunu düşünmeye değil.
Efsane No.10: İşin içinde seks yoksa, bir ilişki değildir

Duygusal sadakatsizlik platonik arkadaşlıktan romantik aşka giden sınırı aştıklarının farkında olmayan insanlar arasındaki derin, tutkulu bağ, bir evliliğin karşı karşıya kalacağı en büyük tehlikedir. Sadakatsiz insanların %80’inden fazlası “sadece arkadaş” olarak başlayan, çoğunlukla iş arkadaşları ile ilişki yaşarlar.

Yoğun fakat görülmeyen, erotik fakat tüketilmemiş, duygusal sadakatsizlik tehlikeli, bağımlılık yapıcı ve kurtulması kolaydan da ötedir. Yalnız olmadığınız halde sık sık yalnızmışsınız gibi davranıyor, gizli e-postalar veya mesajlar gönderiyor; hayatınızın mahrem detaylarını fantezisini kurduğunuz insanlara anlatıyor ve eşinize yalan söylüyorsanız, siz duygusal hilekarsınız.

Efsane No.11: Biri hakkında fantezi kuruyorsanız aldatmak üzeresiniz

Birçok seks terapisti uzun ilişkileri olan çiftleri günah işlemekten uzak tutmak için diğer insanlar hakkında fantezi kurmaları yönünde cesaretlendirirken mantıklı olarak, beyninizde sadakatsiz olmakta sorun yok, yatağınızda olmadığı sürece diğerleri bunun riskli olduğunu söylüyorlar. Aldatmanın beyinde başladığını ve seks fantezisinin gerçeğini daha çok arzulamanıza yol açacağını söylüyorlar. Fantezilerdeki esas olay, ne de olsa, mükemmel seksin bir yolunu bulmaktır. Gerçek hayattaki sadakatsizin karşılaştığı muhtemelen çok daha az çekici ve kusurlu olduğundan etkileyici görüntüler yoldan çıkma arzusunu arttırır.

Efsane No.12: Aldatma ilişkileri kurtarabilir

Bu aldatan insanların yaptıklarını haklı çıkarmak için sürdürdükleri bir efsanedir. Ve yanlıştır. “Bu ilişki bize olabilecek en iyi şeydi oğlum” diyen bir çift düşenebiliyor musunuz? Düşünemezsiniz. Aldatma genellikle yeminini bozmak, genel anlamda yalan söyleme ve güveni suistimal etmekten oluşur. İlişkilerini kin, üzüntü ve suçlulukla boyanmış olarak görenler bile devam edebilmişlerdir.

Bunu söyleyerek, bir kişinin yoldan çıkma nedenlerine bakmak elinizde kalanları ve daha önce sahip olduklarınızı birleştirmeye yardımcı olacaktır. İnsanlar genellikle kendilerini baştan yaratmak veya daha doğrusu, olmak istediklerini sandıkları kişi olabilmek için aldatırlar. Uzun süreli bir eş sizi dönüştüğünüz veya olmak istediğiniz kişi gibi değil de muhtemelen tanıştığı zamanki insan gibi görecektir. Bu yüzdendir ki, bir ilişkiden sonra, “o kişiyleyken nasıl biriydin? Benimle nasıl o insan olabilirsin?” sorusunu sormak önemlidir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,498 saniyede oluşturuldu.