3G, ADSL’in pabucunu dama mı atacak…

3G, ADSL’in pabucunu dama mı atacak

Geçtiğimiz aylarda ülkemizde hizmete sunulan 3G, ADSL’in pabucunu dama atabilir mi?

İnternetin hayatımızdaki öneminin her geçen gün, hem de neredeyse hiç hızını kesmeden artması gibi mobil internet de aynı hızla ve önemle hayatımıza giriyor. Hiç şüphesiz ki 3G’nin gelişi, Türk internet sektörü açısından büyük bir önem taşıyor. 3G teknolojisiyle birlikte, mobil genişbant kapsamında mobil cihazlardan internete erişmek için yeni bir fırsat doğdu. Özellikle mobil cihazlar aracılığıyla sunulan servisler daha farklı bir boyuta taşınıyor ve içerik bakımından zenginleşiyor.

3G teknolojisinin gündeme gelmesiyle internet üzerinde yapılan yoğun reklam ve tanıtım da internetin önemine işaret eden göstergelerden biri. İnternet erişimine yönelik tanıtım da sonuçta mevcut sabit internet erişim (ADSL) pazarını da olumlu etkiliyor. Bu noktada bazı tüketicilerin ADSL ve 3G’yi birbirlerine rakip olarak görmek gibi bir yanılgıya düştükleri de gözlemlenebiliyor. Ancak 3G’nin gerçek anlamda ADSL pazarına rakip olması beklenmiyor. Aksine 3G ile birlikte internete gösterilen ilginin daha da artmasıyla ADSL pazarının olumlu olarak gelişmesi bekleniyor. Yine de bu iki internet bağlantısı arasındaki farklara ve bunların birbirleriyle olan ilişkilerine değinmekte yarar var.

Mobil genişbant internet erişim ve sabit genişbant internet erişim teknolojileri birbirini tamamlayıcı teknolojilerdir. 3G teknolojisi ADSL’in rakibi ya da alternatifi değildir. ADSL, yani sabit genişbant, cazip fiyatlarıyla, sınırsız kota imkanıyla, çoğu tüketicilerin ev ve iş alanlarında tercih edeceği bir internet erişim aracıdır. Mobil genişbant 3G ise sınırlı kotalarından, yüksek paket fiyatlarından, kapalı mekanlarda yaşanabilen kapsama alanı ve bağlantı sorunlarından, son olarak da daha düşük hızından dolayı daha çok sadece mobil uygulamalarda tercih edilecek bir internet erişim yöntemidir.

Zamanının çoğunu yollarda geçiren işadamları için cep telefonundan 3G ile bağlanmak uygun bir tercihtir. Fakat mobil olunması gerekmeyen durumlarda, gerek hız, kapasite ve bağlantı kalitesi, gerekse fiyatlar açısından ADSL tercih edilecektir. Bir başka deyişle bunlar, ‘birbirinin yerini tutan’ değil ‘birbirini tamamlayan’ hizmetler olarak nitelendirilmelidir.

Ev ve işyerlerinde internet bağlantısına ihtiyaç duyan tüketicilerin, söz konusu erişim hizmetlerine ilişkin kapasite ve fiyat karşılaştırmasını dikkatli bir şekilde yapmaları ve bir erişim hizmeti seçerken ihtiyaçları doğrultusunda bir seçim yapmaları ve mobil genişbant ve sabit genişbant internet erişim hizmetlerini birbirlerini tamamlayacak şekilde kullanmaları öneriliyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,489 saniyede oluşturuldu.