40 yaşından sonra da fit olun…

 

Kaslar en büyük dostunuz olacak.

“Orta yaşlarda ve sonrasında fit kalmak istiyorsanız egzersiz rutinleri geliştirmelisiniz” diyen Fitness Uzmanı Özgür Güngör, 40 yaş ve sonrası için egzersiz tavsiyelerinde bulundu.

Günlük işlerinizde efor sağlayacak fırsatları değerlendirin. Metabolizmanız günlük işleri için de kalori harcar. Hangi yaşta olursanız olun her şeyden önce günlük olarak vücudunuza giren ve çıkan kalori için genel bir hesap yapmanız ve hedef belirlemeniz gerekir. Tabii yaptığınız egzersizin yanı sıra metabolizmanızın günlük işler için de kalori harcadığını unutmayın. Yaş ilerledikçe metabolizma hızınız da yavaşlayacağı için işte bu nokta 40 yaşınızdan sonra sizin için önemli olacaktır. Egzersiz haricinde efor sarf etmenizi sağlayacak küçük fırsatları değerlendirin; asansör yerine merdivenleri kullanın. Farkı göreceksiniz.

İleride kaslar en büyük dostunuz olacak

Ağırlık antrenmanı sürenizi ve seviyenizi artırın. Yaş ilerledikçe ağırlık egzersizlerinin önemi artıyor. Kas, yaşı ilerleyen yetişkinlerin adeta gerçek dostu. Vücudunuzdaki kas oranı arttıkça metabolizma hızınız da artıyor. Tabii yağa oranla vücudunuza kazandırdığı estetik görünümden bahsetmeye gerek dahi yok. Ağırlık egzersizi aynı zamanda kemik hacminizi artırır, sakatlanmaları ve kemik erimesini önlemeye yardımcı olur. Spor salonunuzda alt ve üst vücut için ağırlık egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

Kalori, kalp atışı, direnç seviyesini en doğru şekilde hesaplayan egzersiz cihazlarını tercih edin. Koşu, yürüyüş gibi egzersizlerde nabzın bir seviyede tutulması ve kontrollü şekilde artırılıp azaltılması egzersizin faydalı geçmesinde belirleyici oluyor. Nabzın doğru ölçümü, bir sorun esnasında cihazın size yardımcı oluyor.

Uzun yaşamak istiyorsanız göbeğinizdeki yağı azaltın!

Bölgesel yağların artışı hormon sisteminizin hediyesidir. Hormon sistemindeki değişimlerin de etkisiyle 40’lı yaşlar genellikle kendinizi daha kalın hissetmeye başladığınız yaşlardır. Cardioda daha fazla vakit geçirerek toplamda yaktığınız kaloriyi fazlalaştırmaya çalışın. Koşu bandında 10 – 20 dakika fazla durmak, akşam yürüyüşleri yapmak gibi fırsatları değerlendirin. Kalori yaktıkça programınıza karın egzersizleri de ekleyebilirsiniz.

Egzersiz sonrası ağrı nasıl önlenir?

Egzersiz sonrası ağrı hissetmemek için esnekliğinizi geliştirin. Her cardio egzersizinden sonra streching yapın. Kaslarınızı uzatarak hem sakatlanmalara karşı kendinizi koruyabilir hem de hareket kabiliyetinizi artırabilirsiniz. Unutmayın, 30’lu yaşlarda hissetmediğiniz ağrılar 40’lı yaşlarınızda sizi bulabilir. Proaktif olun ve erken önlem almaya dikkat edin.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,495 saniyede oluşturuldu.