5 duyunuzla mı sevişiyorsunuz?

Dünyayı duyu organlarımızla algılarız. Bebekler dünyaya geldiğinde önce annelerinin dokunuşlarını hisseder, ardından gözleriyle yerleşik bir algı oluşturmaya çalışırlar. Annelerinin kokusunu ayırt etmeye başlarlar ve dünyanın en büyük, ilk hazzını annelerinin memelerini emdiklerinde yaşarlar. Annelerinin sevgiyle dokunmuş sözleri, bebekler için en önemli yatıştırıcıdır. Psikiyatr Dr. Özay Özdemir: “İşte insan, hayatı boyunca bebeklik döneminde yaşamış olduğu huzur ve haz dolu yaşamının özlemini duyar ve tekrar yaşamak ister.” diyor.

Cinsel uyarılma

Artık yetişkin olan siz, bebeklikte yaşadığınız ilk hazlarınızın tekrarını yaşamak istersiniz. Bu isteğiniz de cinsel arzularınızdaki en önemli motivasyonunuz olur. Duyularınız da hazza giden yollarınızdır.

Cinselliğinizde uyarılmayı iki şekilde yaşarsınız. İlki doğrudan, fiziksel temas ile uyarılma (çevresel sinirler aracılığıyla). İkincisi ise, diğer duyular aracılığıyla (Merkezi sistem, beyin) uyarılmanızdır. Yeterli cinsel uyarı; fiziksel temas, hayal gücü ve duygulanımlarınızın bir karışımıdır. Cinsellikle ilgili hayal kurmanız (Cinsel fantezi) güçlü bir uyarıcıdır ve bu şekilde hiçbir temas olmaksızın uyarılmanız mümkündür. Ayrıca, diğer duyu organlarınızın algıları da (Görmek, işitmek, tatmak ve koklamak) beyninizdeki cinsellikle ilgili merkezlerinizi harekete geçirir.

Hamilelik dönemi arzularınız

Hamilelik döneminizde artan progesteron hormonunuz şefkat, sarılma ve annelik duygularınızı harekete geçirir. Bu dönemde çoğunlukla, cinsel birleşme yoluyla cinsel doyuma ulaşma arzunuz yerini, daha çok dokunma (Dokunulmaya), bakma (İlgi ve sevgiyle bakılmaya), öpme (Öpüşmek) ya da konuşarak sevdiklerinizle gelecek, mutlu günlerin hayalini paylaşma arzunuza bırakır.

Cinsel işlev bozuklukları

Cinsel işlev sorunları yaşıyorsanız, uzmanlar tedavide (Cinsel terapide) duyumsal odaklanma egzersizleri öneriyor. Bu egzersizlerin birden fazla amacı vardır: Partnerinizle iletişim ve etkileşimin sınırlarını genişletmeniz, cinsellikle ilgili bireysel kısıtlılıklarınızı kaldırmanız, duyumlarınıza odaklanarak farkındalıklarınızı artırmanız gibi.

Öneriler

Siz de özellikle hamilelik döneminizde, aşağıda önerdiğimiz duyumsal odaklanma egzersizlerini uygulayabilir ve cinsellikle ilgili sınırlarınızı genişletebilirsiniz.

1. Partnerin vücudunun göğüsler ve cinsel organlar dışındaki bölümlerini okşama

Genelde eşinizle eşit sürelerde, sırayla aktif ve pasif roller üstlenirsiniz. Cinsel uyarılma ve doyuma ulaşmayı amaçlarsınız. Alıcı konumda hanginiz varsanız, alıcı kişi, temasın neler hissettirdiği üzerine odaklanır ve özel istekte bulunmaz, ancak hoşlanmadığı bir şeyin yapılmamasını isteyebilir.

2. Göğüsler ve cinsel organlar dahil vücudu okşamak

Bu egzersizin amacı cinsel duyguları uyarmak değildir, ancak bu durum gerçekleşebilir. Aktif olduğunuzda, eşinizi dokunup okşarken, onu gözlemleyin ve eşinizin, sizin dokunuşlarınıza verdiği yanıtları izleyin. Pasif konumdayken ise, önce gözlerinizi kapatıp, dikkatinizi eşinizin dokunuşlarına odaklayın. Fiziksel temasın, bedeninizde nasıl duyumlara yol açtığını algılamaya çalışın. Eşinize sözel geri bildirimlerde bulunun. Dokunuşlarını beğendiğinizi söyleyin veya istediğiniz tarzı belirtin. Sevginizi ifade eden sözler söyleyin.

3. Orgazm olmadan birleşme

Çok yavaş hareketlerle, penisinin vajinanıza girişini sağlayın. Hareketsiz durumda, penisini vajinanızın içinde tutun ve neler duyumsadığınızı anlamaya çalışın. Bu deneyimin sağladığı önemli bir yarar, size yavaş davranma ve bir araya gelmenin gerçekten ne anlam ifade ettiğini anlama şansı vermesidir. İlişki, bazı çiftler için ter ve sürtünme dışında bir anlam ifade etmez. Eğer siz de zaman zaman benzer şeyler yaşıyorsanız, başka neler olup bittiğini görecek yeterli zaman bulmak için özellikle çaba gösterin. Çoğunlukla çiftler, cinsel ilişki sırasında konuşmaz. Bu egzersizi birleşme sırasında konuşmak için kullanabilir ve bundan ne denli zevk aldığınızı, ne kadar içten olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,534 saniyede oluşturuldu.