Adam Kaçırma Ve Fidye Sigortası

adam-kacirmaGras Savoye Willis, gemi kaçırma olayların sonrası artan talebe bağlı olarak kurumlara yönelik adam kaçırma ve fidyeye karşı sigorta hizmeti vermeye başlayacak.

Dünyanın en büyük sigorta broker şirketleri arasında yer alan Gras Savoye Willis’in Türkiye’de, adam kaçırma ve fidye sigortası hizmeti vermeye başlayacağı belirtildi. Gras Savoye Sigorta ve Reasürans Brokerlik A.Ş Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Kemal Dinçer, Somali’de Türk gemilerinin kaçırılması sonrası birçok kurumdan bu konuda telefon aldıklarını söyledi.

Yaşar Üniversitesi’nde adam kaçırma ve fidye sigortaları hakkında düzenlenen toplantıda konuşan Dinçer, Türkiye’de uygulanmayan bir sigorta türü olan adam kaçırma ve fidye sigortasıyla ilgili bir süredir tanıtım çalışması yaptıklarını söyledi. Dünyada çok uluslu iş yapan şirketlerin sıklıkla kullandığı bu sigorta türünün son yıllarda uzak ülkelerde yatırım ve iş yapan Türk şirketi sayısının artmasıyla Türkiye’de de yaygınlaşacağını dile getiren Dinçer, dünyanın çeşitli bölgelerindeki risklerin artması nedeniyle pazarın hızla büyüdüğüne dikkati çekti.

Gemi kaçırma olayları pazarı büyütüyor

Türkiye’deki şirketlerin adam kaçırma olayıyla karşı karşıya kaldığında ne yapacağını bilemediğini, yüksek fidyelerin getirdiği maddi kaybın yanında yaşanan olayların şirketlerin imaj kaybına da neden olduğunu dile getiren

Dinçer, bu sigortayla adam kaçırma olayı yaşandığında fidye ödenmesi dahil tüm işlemlerin kendileri tarafından yürütüldüğünü dile getirdi.

Son dönemde Somali açıklarında ve Aden Körfezi’nde yaşanan gemi kaçırma olayları sonrası dünya kamuoyunun bu sigortalara ilgisinin arttığını dile getiren Dinçer, büyük boyutlu bir konteyner gemisinin sefer başına ortalama 15 bin dolar primle sigortalandığını dile getirdi.

Somali’de Türk gemilerinin de kaçırılması sonrası birçok kurumdan telefon aldıklarını bildiren Dinçer, Türkiye’de özellikle yurt dışında iş yapan müteahhit şirketler, armatörler ve dış ticaret şirketlerinin ilgi göstermesini beklediklerini söyledi.

En büyük tehlike Latin Amerika ülkelerinde

Gras Savoye Willis Özellikli Sigorta Hizmetleri Bölüm Direktörü Richard Scurrell, dünyada uzak ülkelere açılmaya başlayan Türk iş adamları için fırsatların yanında risklerin de bulunduğuna dikkat çekti. Scurrell Irak, Afganistan ve son olarak Somali’de bazı olaylar yaşandığını belirterek, bu vakaların 2008 yılında önceki yıla göre yüzde 11 oranında arttığını belirtti.

Bu olayların yüzde 43’ünün Latin Amerika ülkelerinde yaşandığını, Asya’nın 2 yıl önce yüzde 19 olan payının yüzde 33’e çıktığını dile getiren Scurrell, bu olaylar sonucu her yıl toplam 500 milyon dolarlık fidye ödemesinin gerçekleştiğine dikkati çekti. Riskin gelecek yıllarda militan gruplar ve aşırı dinci terör örgütleri nedeniyle artacağının hesaplandığını dile getiren Scurrell, Somali’de korsanların başarı kazanmasıyla talep ettikleri fidye miktarının da giderek arttığına işaret etti.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,430 saniyede oluşturuldu.