Adet Takvimi Neden Tutulmalı?

Adet Takvimi Neden Tutulmalı?

Adet takvimi kadınların adet tarihlerini kayıt altına alması ve bu sayede yumurtlama günlerinin belirlenmesidir. Adet takvimi sayesinde hem için yumurtlama günleri Adet Takvimi Neden Tutulmalı?belirlenebilir hem de hamile kalmak için en doğru ve en uygun zaman hesaplanabilmektedir.

Adet düzeninin kayıt altına alınıp takip edilmesi adet dönemine ve adet döneminin beraberinde getirdiği sendromlara karşı hazırlıklı olmayı sağlar. Ayrıca adet düzensizliği durumunda kişinin fark etmesini kolaylaştırarak erken teşhis edilmesine olanak verir.

Yumurtlama dönemi neden önemlidir?Adet Takvimi Neden Tutulmalı?

Yumurtlama dönemi cinsel ilişki sonucunda kadının gebe kalma şansının en fazla olduğu dönemdir. Bir kadın ortalama 28 günde bir adet olmaktadır. 28 gün ila 35 gün arasındaki adet kanamaları düzenli adet dönemi olarak kabul edilir. Yumurtala döneminde, 1 hafta içinde iki ya da üç kez korunmasız cinsel ilişkide olan çiftler büyük oranda gebe kalmaktadırlar.

28 günde bir adet olan kadının yumurtlama günü 14, 30 günde bir adet olan kadının yumurtlama günü 16.günde gerçekleşecektir. Bunun dışında adet kanaması 35 günde bir olan kadının yumurtlaması 21.günde olmaktadır. Bu süreçleri takip etmek ve önceden haberdar olmak oldukça önemlidir.

Yumurtlama gününün dışında adet dönemi yaklaştıkça kadının vücudunda çeşitli hormonal değişimler de yaşanır.

Adet takviminizi tutarak işinizi kolaylaştırabilirsinizAdet Takvimi Neden Tutulmalı?

Adet takvimini tutmak iş ya da gündelik hayatın sekteye uğramasını da önler. Adet takvimi uygulamasıyla kadın, adet öncesindeki sendromlara karşı daha hazır hale gelir. Böylelikle olası bir sağlık sorununda ya da düzensizlikte doktorun tanı koymasına yardımcı olunur.

Adet takvimi tutmak neden önemli?Adet Takvimi Neden Tutulmalı?

Adet takvimi sadece gebeliği kontrol altında tutmak ya da önlemek amacıyla gerekli değildir. Kadına jinekolojik muayene esnasında sorulan ilk soru “adet tarihinizin ilk günü nedir?” sorusudur. Bu tarihin kesin olarak bilinmesi tedavinin teşhisi için oldukça önemlidir. Bu yüzden adet tarihini kaydetmek sağlık açısından önemli bir rol üstlenir.

Adet takvimi ile hormonal dengedeki bozukluklar da erken tespit edilebilir. Üreme sağlığı açısından önemli bir durum olan kısırlık, kanser veya diğer sağlık sorunları için tedbir alınmasını sağlayarak erken tanı olanağını sağlar.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 168 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,547 saniyede oluşturuldu.