Ağız ve dişler konuşmayı nasıl etkiliyor?

  • Ağız ve diş yapısı bozukluğu sosyal hayatı etkiliyor…

Dişlerde yapısal bozukluk, çapraşıklık gibi sorunlar psikolojiyi olumsuz etkilediği gibi sosyal hayata da darbe vurur. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu diş yapısının konuşma üzerindeki etkilerini anlatıyor.

İletişimin temelini oluşturan konuşmanın en önemli unsurlarından ağız ve dişler, ilişkilerimizde etkin bir rol oynar. Diş yapısı bozuk olanlar, konuşmaktan kaçınır ya da konuşurken ağzını kapatma gereği duyarlar. Ağız ve diş yapısı bozukluğu sosyal hayatı etkiliyor...Psikolojiyi olumsuz etkileyen bu durum sosyal hayata büyük bir darbe vurur. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde dikkat edilmesi gereken ağız ve diş yapısının konuşma üzerindeki etkilerini Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu şöyle anlatıyor:

  • Ağız ve dişler konuşmayı nasıl etkiliyor?

“Düzgün konuşmada dişlerin önemli bir rolü vardır. Dişler, çene kemikleri, diş etleri, dil ve damak konuşmayla ilgili görevleri bir bütün olarak yürütür. Dişlerimiz, sayı ve durumuna bağlı olarak istenen sesi çıkarmamızı sağlar. Takma dişleri olanların dişlerini çıkardığında çektiği konuşma zorluğunu düşünürsek dişlerin konuşmadaki rolünü kavramamız zor olmayacaktır.

De ve Te sesleri dil ucunun, üst kesicilerin damak tarafındaki eğiminden destek almasıyla, Fe ve Ve sesleri ise alt dudağın, üst kesicilerin kesici uçlarına temas etmesiyle çıkar. Se sesi biraz karışık bir işlem gerektirir. Alt ve üst kesiciler birbiriyle temas halindeyken dilin, azıların dil tarafındaki yüzeyinden destek alması ve dil ucunun da (kesiciler arasında bir oluk yapıp) hava borusu oluşturmasıyla gerçekleşir. Şe ve Je sesleri de buna benzer bir işlemle gerçekleşir fakat bu sırada dil ucu göreve katılmaz.

  • Bebekler ve çocuklarda bunlara dikkat!

Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık problemlerini tetikler. Bu sorunlar, çocuğun ergenlik ve yetişkinlik döneminde konuşma problemleriyle karşı karşıya kalmasına neden olabilir.

Çocuklarda dişlerin zarar gördüğü kazalarda zaman kaybetmeden müdahalede bulunulması ileride oluşabilecek bozuklukları engeller. Diş gıcırdatma, parmak emme gibi alışkanlıklar ve emzik, biberon, diş kaşıyıcı gibi malzemelerin oluşturabileceği yapısal bozuklukları da ihmal etmemek gerekir.

  • Diş ve çene problemlerinde ortodontiden faydalanın

Konuşmayı etkileyen diğer bir etken de ortodontik problemler denilen, çenesel uyumsuzluk veya dişsel bozukluklardır. Ortodonti, çapraşık dişlerin düzeltilmesi, diş, çene ve yüzdeki uyumsuzlukların giderilmesi ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

Ortodontistler, çene kemiği ve dişlerimizin doğru yerde ve doğru konumda yerleşmesini sağlar. Dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi ile önemli bir estetik kazanım ve konuşma kolaylığı sağlandığı gibi, bu işlemin ağız ve diş sağlığına da birçok faydası vardır. Çapraşıklıkların giderilmesi ile bu bölgelerin daha kolay ve etkili temizlenmesi sağlanır, böylece çürük ve diş eti hastalıklarının önüne geçilmiş olur. Ayrıca dişlerin ve çenelerin kapanışı düzeleceği için kullandığımız kelime ve harflerin telaffuzu daha net sağlanır.”

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 167 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,607 saniyede oluşturuldu.