AİDS’i Yok Edecek Prezervatif

aids-sorunABD’nin Utah eyaletindeki bilimadamları ‘moleküler kondom’ geliştirdi. Bu ‘moleküler’ koruyucu ‘orgazm anında yarı geçirgen oluyor ve mikroskopik ağ sayesinde AIDS virüsü taşıyan spermleri yakalıyor.

Araştırmacılardan Julie Jay “Kültürel ve sosyaekonomik faktörler nedeniyle kadınlar çoğu zaman korunma yöntemini partnerleriyle tartışıyor. Bu yüzden bayanlar için seksten önce kullanılabilecek HIV karşıtı bariyer jel geliştirdik” dedi.

Jel, vaginanın sertliğine göre koyulaşıyor ve ilişkiden sonra vajina normal sertliğine döndüğünde akıp kayboluyor. “Partnerlerinin onayı olmadan kadınların kendilerini koruması için geliştirdik. Bu oldukça önemli. Güney Asya gibi fakir bölgelerde kadınların %60’ı AIDS virüsünü taşıyor.” Jay, insan üzerindeki testlerinin beş yıla kadar başlayacağını söyledi. Ticari olarak satışın ise 6 yıldan önce olmayacağını belirtti.

Araştırmacı ekip Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndan 100bin dolar bağış kazandı. Böylece bilim adamları araştırmalarına devam edebilecek.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 168 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,334 saniyede oluşturuldu.