Ailece eğlenmek için

Keyifli vakit geçirmek için illada dışarıya çıkmanız yada dışardan birinin gelmesi gerekmiyor. Ailecek de gayet keyifli vakit geçirebilirsiniz.

1. Sahne sırası kimde?

Çocuklarımıza göstereceğimiz ilgi, onların kendilerine olan saygılarını geliştirir. Özel günlerde sahneleyebileceğiniz küçük piyesler düzenleyin ama başrolü onlara verin. Herkesin başrol oynadığı ayrı ayrı piyesler olsun. Bu küçük oyun, çocuklarınız kendilerini içtenlikle ifade ederken, ailesinin de ona derstek olduğunu hissettirir. Ayrıca kendi değerlerinin farkına varırlarken, hayal dünyaları da gelişir.

2. Çocukların ev ödevleri..!

Çocuklara ev ödevleri konusunda yardımcı olunmalı ancak asla verilen ödevi, ebeveynler yapmamalıdır. Sorunları kendi başına çözmeye alışan çocukta özgüven duygusu artar. Anne ve babanın ödevleri yapması durumundaysa, çocuk kendini yetersiz ve yeteneksiz zannedecektir. Çocuğunuzun ödevlerini yazması için ona bir ödev defteri alın ve kontrol etmeyi de ihmal etmeyin

3. Albüm…

Hepimiz zaman zaman geçmişe bakıp, neler yaşadığımızı hatırlamak isteriz.. Herkesin albümü, onun kişisel tarihini oluşturur. Çocuğunuzun kendine ait bir albümünün olması için ona yardım edin. Bu albüm, yalnızca fotoğraflardan oluşmasın.. Fotoğrafların altına notlar yazabileceğini, kartpostal, başarı belgeleri, değişik pek çok şeyi de bu albüme ekleyebileceği önerisinde bulunun. Bu albüm, çocuğunuzun kendisini anlamasına, tanımasına yardımcı olur.

4. Not süprizleri..!

Ertesi gün, çocuğunuzun beslenme çantasına veya sabah kalktığında görebileceği bir yere koymak üzere bir not yazın. Bu, çocuğunuzun gün içinde yapmış olduğu olumlu, güzel bir davranışı takdir ettiğinizi belirten, onunla gurur duyduğunuzu belli ettiğiniz bir not olsun.. Sabah uyandığında gördüğü ya da beslenme çantasından bir süpriz olarak çıkacak bu not, onun güne güzel ve motive olmuş bir şekilde başlaması için iyi bir yardımdır.

5. Kızılderlilerin geleneği…

Kızılderililerin, doğayla ilgili isimleri olduğunu bilirsiniz. Uçan tilki, atmaca, kartal, oturan boğa, güneş çiçeği gibi… Neden bu kızılderili geleneğini siz de evinizde uygulamayasınız? Ailece toplanıp, herbirinizi temsil edebilecek, doğayla ilgili olumlu mesajlar içeren isimler bulmaya çalışın. Bu gelenek, çocukların doğaya olan bakışlarını değiştirecek ve özgüvenlerini geliştirecekcektir.

6. Hedeflerimizi gerçekleştirmek..

Ailedeki herkese küçük bir not defteri alın.. Herkes kendi defterinin en başına hedefini yazsın ve günün tarihini atsın. Daha sonra, hedeflere ulaşmak için gerekli olan adımları konuşun ve herkes kendi hedefi için izlemesi gereken adımları deftere maddeler hâlinde yazsın.. Adımlar geçildikçe, tarih atmayı ihmal etmeyin. Hedeflerin hepsine aynı tarihte varılmayabilir. Kimileri daha çok, kimileri de daha az zaman içinde gerçekleştirilebilecek hedefler olabilir. Bunu sorun etmeyin. Önemli olan, çocuğunuzun bir hedef belirleyip, bu yolda izlenecek adımları tesbit edebilmesi ve ona ulaşmak için ilerleyebilmesidir.

7. Karıncayı hatırlayın..!

Hepimizin bildiği bir masal vardır: Karınca birgün evine giden yolun üstinde bir kayayla karşılaşır. Onu aşıp, evine gitmek zorundadır. Yapamayacağını düşünürken, havadan onu izleyen minik bir arı, ona bir şarkı öğretir. “Başaracabileceğimi düşünüyorum! Başarıyorum..!”Karınca şarkıyı tekrar tekrar söylemeye başlar başlamaz, kayaya doğru ilerler ayakları. Artık kaya gerilerde kalmıştır. Bu masalı çocuğunuza anlatın… bir zorlukla karşılaştığını gördüğünüzde, ellerini avuçlarınıza alıp, tebessüm ederek, bu şarkının sözlerini söylemeniz yeterli olacaktır

8. İş deneyimi…

Çocuğunuz istediği taktirde, iş deneyiminde bulunmasını engellemeyin.. Bu, çocuğunuzun sorumluluk bilincinin gelişmesine yardım eder. Deneyim sahibi olmadığı yeni bir beceri ve az da olsa para kazanmak, onun kendine olan özgüvenini olumlu yönde etkiler. Yapabileceği işleri önerebilirsiniz. Meselâ, evdeki baskülle mahallenin çocuklarını, gelip geçeni tartabilir, okunmayan kitapları satışa çıkarabilir.. Örnekleri çoğaltabilirsiniz.

9. Deneme süresi verin….

Çocuğunuz, resim, piyano, gitar dersi ya da basketbol gibi bir etkinliğe katılmak isterse, Bu işe deneme süresiyle başlamasını konuşup, kararlaştırın. Her faaliyetin deneme süresi bir olamayacağını göz önünde bulundurun. Böylelikle, çocuğun başladığı bir işi yarım bırakma olasılığını düşünmektense, deneme süresi bitiminde, rahatlıkla bırakabilceğini söyleyebilir, farklı bir alternatif denemesini önerebilirsiniz. Çocuğunuz herhangi bir etkinliğe ilgi duymuyor da olabilir. Eğer böyleyse, onu heveslendirmek, sizin elinizde…

10. Evin sorumluluklarını paylaşın…

Çocuğunuzla, ev işlerinin sorumluluklarını paylaşmanız, kendisine olan güveninin ve saygısının gelişmesine yardımcı olur. Meselâ, faturaların ödenmesi, alış-veriş, ev temizliği gibi konularda, çocuklarınızın yardımını alabilirsiniz. Alış-verişe önce birlikte gidebilir ve neyin nasıl seçileceği ve alınacağını gösterebilirsiniz. Bir dahaki alış-verişte, siz bir şey alırken, onu marketin başka bir kısmındaki alış-verişleri yapması için görevlendirebilirsiniz.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,467 saniyede oluşturuldu.