Aldatma değil flört…

ALDATMA DEĞİL FLÖRT!

Beğenildiğini hissetmek, sadece kadınların değil herkesin arzusu.

Aldatma değil flört! Evlisiniz ya da uzun süredir biriyle birliktesiniz. İlişkinizde her şey yerli yerinde. Sadece biraz heyecan kaybınız var. Son zamanlarda da iş yerinizdeki biriyle arada bakışlarınız karşılaşıyor, konuşurken ya siz ona, ya da o size nazikçe dokunuyor, adı üstünde flörtleşiyorsunuz. Bu da size o anlarda kendinizi iyi hissettiriyor. Aldatma değil flört...Ya da tesadüfen karşılaştığınız birini çok beğeniyorsunuz. ‘Hımm hoş adammış’ diye geçiriyorsunuz içinizden. Belki de ayaküstü sohbet edip, güzel vakit geçiriyorsunuz. Ama nedense bir yandan da içiniz huzurlu değil. İçiniz rahat olsun; korkmayın, eşinizi ya da sevgilinizi aldatmıyorsunuz! Yani sizin birini beğeniyor ya da başka biri tarafından beğeniliyor olmanız, var olan ilişkinizin kötü gittiği ya da sevgilinizi aldattığınız anlamına gelmiyor.

Bu tür flörtler, kendinizi iyi hissettiriyorsa hiçbir sorun yok! Hatta ilişki uzmanları bu tür durumların ilişkiye iyi geldiğini bile söyleyebiliyor. Psikiyatrist Murat Dokur da şöyle destekliyor: “Kişilerin kendilerini daha iyi, daha güzel hissedebilmelerine, sevebilir ve sevilebilir olmalarına yardımcı olan ‘sosyal flört’ aldatma değildir. Hatta bu şekildeki bir iyi hissedişin ilişkilere doğrudan yararı olduğunu söyleyebiliriz.”Yaşam Koçu ve İlişki Terapisti Yeşim Varol Şen ise, uzun süreli ilişkilerde ve evliliklerde bu tür zararsız flörtlerin egoyu yenilediğini belirtiyor:
“Bu tür zararsız flörtler, bireye ‘Ben beğeniliyorum, kendimi iyi hissediyorum’ tarzında olumlu bir motivasyon duygusu veriyor ve kişinin mevcut ilişkisine bu olumlu hisleri yansıtmasını sağlıyorsa, faydalı sayılabilir. Sonuçta birey kendisini özel ve güzel hissetmesini, keyifli hissetmesini sağlayacak ve bu pozitif duygularını ve özgüvenini mevcut ilişkisine de yansıtacaksa bunun ilişkiye olumlu bir katkı olacağını varsayabiliriz.”

Peki, zararsız bir flörtle aldatmanın arasında nasıl bir çizgi var? O çizgiyi ne zaman ihlal etmiş oluyoruz?
Bunu da şöyle özetlemek mümkün: Eğer siz bir ilişki yaşarken bir başkasını düşünüyorsanız, ilişkiniz yetersiz kalıyor ve bu boşluğu flört ederek doldurma ihtiyacı duyuyorsanız, o zaman zararsız bir flörtten bahsedemeyiz. Flört, spontanelikten çıkıyorsa ve planlı buluşmalara dönüşüyorsa, artık burada bir ilişkiden söz edebiliriz. İçinizi huzursuz eden, var olan ilişkinize yansıtmaktan kaçınacağınız, görülme ve duyulma korkusu yaşayacağınız bir flört artık zararsız olmaktan çıkıyor.Var olan ilişkinizi zedeleyeceğini bile bile flört etmeye devam ediyorsanız, mevcut ilişkinizde yetersiz noktalar olduğu anlamına geliyor. Yeşim Varol Şen, “Bu durumda da çözüm ihanet değil, ilişkideki yetersiz noktaların farkına varılması ve onarılmasıdır” diyor.

“Özel olduğumuzu hissetmeye ihtiyacımız olabilir”
Yeşim Varol Şen, bu tür davranışlarda egoyu tatmin etme arayışının da etkili olabileceğini söylüyor: “Mevcut ilişkimizde özel olduğumuzu, beğenildiğimizi veya rutinden sıkıldığımızı yeterince hissetmiyor ve bu duyguları zararsız flörtlerle karşılamaya ihtiyaç duyuyor da olabiliriz. Küçük sosyal flörtler, eğer sonrasında akla takılıp o anı düşündürmüyor ve planlı bir tekrara yol açmıyorsa, buna aldatma değil de egoyu tatmin etmek demek daha doğru. Egoyu bu şekilde tatmin etme arayışının da bir ihtiyaçtan doğduğunu yadsıyamayız.”“Yan yana olmak için saçma bahaneler uyduruyoruz”

Demet Akyurt / 25, Reklamcı
Yaklaşık iki yıldır devam eden bir ilişkim var. Ancak erkek arkadaşım mesleği gereği sık sık yurt dışında bulunuyor. Bazen bu yolculuklar o kadar sık ve uzun süreli oluyor ki, görünmez bir sevgilim varmış gibi hissediyorum; bir var, bir yok… Birbirimize ulaşma çabası beraberinde duygusal bir yorgunluğu da getiriyor. İşte böyle zamanlarda, tatlı bir söz, ilgili bir bakış, heyecanlı bir ses çoğu zaman imdadıma yetişip beni duygu olarak tekrar yukarılara çekiyordu. İş yerinde, karşılıklı masaları paylaştığımız bir arkadaşla aramızda gelişen küçük kurlaşmalar, önceleri kısacık anlarla sınırlıydı. Ama sonra fark ettik ki, her fırsatta soluğu birbirimizin yanında alıyoruz hatta yan yana olmak için küçük, saçma bahaneler buluyoruz. Üstelik onun da bir kız arkadaşı var. Şimdi bir yanda bir insana, bir ilişkiye, bir sevgiye emek vermenin kutsallığını hissettiren sevgilim, diğer yanda başımı döndüren ve beni bir günaha doğru yaklaştıran sonsuz heyecanlarım…

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 131 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,485 saniyede oluşturuldu.