Alkol Beyine 6 Dakikada Ulaşıyor…

Almanya’nın Heidelberg Üniversite Hastanesi’ndeki nöroloji doktoru Armin Biller’ın yaptığı bir araştırmaya göre, alkolün altı dakikada beyin hücrelerine ulaştığı ortaya çıktı.

alkol-biraŞimdiye kadar hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda alkolü aldıktan kısa bir zaman sonra beyin hücrelerine ulaştığını bilindiğini söyleyen Dr. Biller, “Asıl önemli olan tüketilen alkolün insan beynine ne kadar zamanda ulaştığı ve bıraktığı tahribat. Ben bu çalışmamda bunu açıkca ortaya koydum” şeklinde konuştu.

Journal of Cerebral Blood Flow and Metabolism dergisinde de yayımlanan araştırmada, 8 erkek ve 7 kadına aynı miktarda (3 bardak bira veya 2 bardak şarap) alkol içirildikten sonra beyin taramasına sokuldu. 6 dakika sonra araştırmaya katılan kişilerin kanında yüzde 5 ile 6 oranında alkol tespit edilirken, alkolün etkisi çoktan beyin (erkek, kadın) hücrelerinde görülmeye başlandı.

Dr. Biller yürüttüğü bu çalışmada ayrıca alkolün beyne olan etkileri de saptandı. Alkol tüketimi sırasında beyin duvarlarını koruyan salgıların azaldığı görüldü. Vücuda alınan alkol seviyesi ile doğru orantı gösteren bu salgı, alkol alımı durduğunda tekrardan eski seviyesine geri döndüğü gözlendi.

Alkolik olan kişilerde ise bu durumun daha farklı olduğunu söyleyen doktor, bu tip hastalarda alkol tüketimi dursa da beynin normal fonksiyonlarına geri dönmesi diğer kişilere göre daha geç olduğunu açıkladı.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,439 saniyede oluşturuldu.