Almanya sol gösterip sağ vurdu

almanyaAlmanya’da Merkel liderliğinde “daha sağ” bir dönem açılıyor

Almanya’da dün gerçekleştirilen genel seçimlerde, sağ partiler zafer elde etti. Kesinleşmeyen sonuçlara göre Merkel, sosyal demokratlara ihtiyaç duymaksızın hükümet oluşturabilecek.

Almanya’da dün gerçekleştirilen genel seçimlerin kesinleşmeyen sonuçlarına göre sağ partiler seçimden zaferle çıktı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD), takip eden iki seçimde en çok oy kaybeden parti unvanını kazanarak büyük bir hüsran yaşarken, Yeşiller ve Sol Parti oylarını arttırdı.

“Sosyal demokrasisiz bir hükümet”

Almanya’da seçim maratonunun son günlerinde yaşanan sol-sosyal demokrat canlanma sandığa yansımadı.Almanya’nın mevcut başbakanı Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU), kesinleşmeyen sonuçlara göre yüzde 34 oranında oy alırken, ülkede neoliberalizmin en pervasız kalesi konumundaki liberal Hür Demokrat Parti (FDP) de beklenenin üzerinde, yüzde 15 oranında oy topladı. İki parti birlikte toplam yüzde 50’yi aşarak sağ koalisyon oluşturabilecekler.

Merkel, seçim öncesi yaptığı bir açıklamada sosyal demokratlarla koalisyon dönemini bitirmeyi hedeflediklerini söylemişti. Sonuçlar, bunun mümkün olduğunu gösteriyor.

Merkel, seçim sonrası yaptığı ilk açıklamada “[Sağdan ibaret bir] Hükümet kurmak için gerekli çoğunluğa ulaşma hedefimizi gerçekleştirdik” diye konuştu.

Sosyal demokratlar eridi

Frank-Walter Steinmeier liderliğindeki SPD’yse, Almanya tarihindeki en büyük seçim hüsranına uğradı. SPD, bir önceki seçimdeki yüzde 23 oranında oy toplayarak bir önceki seçime göre oylarını yüzde 11 geriletti. Bu oran, Almanya seçim tarihindeki en büyük düşüşe işaret ediyor.

Yeşiller oylarını yüzde 2 arttırarak yüzde 10 oranında oy alırken, seçim sürecinde atak yapan Sol Parti oylarını yüzde 3’ün üzerinde arttırarak yüzde 12 oranında oy aldı.

SPD lideri Steinmeier, seçimin ilk sonuçlarının ardından basına yaptığı açıklamada seçimin kendileri için “acı bir mağlubiyet olduğunu” söyledi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,346 saniyede oluşturuldu.