Anne adaylarının kâbusu: Hamilelik depresyonu…

Her dört kadından biri, hamilelik döneminde bazı depresyon belirtileri ile mücadele ediyor… Uzmanlar, sık sık kendini depresif hisseden anne adaylarının bu durumunun, bebeğin anne karnındaki gelişimini de olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekiyor…

Hamilelik döneminde çoğu kadının başına gelen depresyon konusunda bilgi veren Dr. Mehmet Yavuz, Depresyon her 4 kadından 1`ini, hayatının bir döneminde etkileyen bir duygu durum bozukluğudur. Dolayısıyla bu hastalığın, hamilelik dönemindeki kadınları da yakalaması şaşırtıcı değil dedi.

Hamilelik sırasında geçirilen depresyonun sıklıkla teşhis edilmediğini belirten Dr. Yavuz, Çünkü herkes bunun hormonal değişikliklerin bir sonucu olduğunu düşünüyor. Oysa bu düşünce hem anne hem de bebeğin sağlığı açısında önemli sakıncalar doğurabilir. Depresyon hamilelik sırasında da tedavi ve kontrol edilebilen bir hastalıktır, ancak ilk adım olarak yardım ve destek aranması, hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşır diye konuştu.

BEBEĞİ ETKİLİYOR

Tedavi edilmeyen depresyon halinin, anne ve bebek açısından bazı zararlara neden olabileceğini belirten Dr. Mehmet Yavuz, tedavi edilmeyen depresyonun; kötü beslenme, alkol alma, sigara içme ve intihar davranışı gibi erken doğum, düşük ağırlıklı doğum ve bebekte gelişimsel problemlere sebep olabilecek davranışlara yol açabileceğini vurguladı. Sıklıkla depresif hisseden bir kadının, kendisine ve gelişmekte olan bebeğine bakmak için gerekli gücü ya da isteği bulamayacağını ifade eden Dr. Yavuz, bu durumda da bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenebileceğine dikkat çekti.

İLAÇLARA DİKKAT!

“Hamilelik esnasında antidepresan ilaçların kullanımı birçok açıdan fetus için zararlı olabilir^ diyen Mehmet Yavuz, bu bakımdan eğer ilaç tedavisi olacaksa bunun iyi seçilmesi gerektiğini vurguladı. Mehmet Yavuz, son olarak şu uyarıda bulundu: Depresyonla asla tek başınıza mücadele etmeyin. Unutmayın, bebeğinizin de sizin yardım ve tedavi görmenize ihtiyacı var.

Depresyona götürenler

> İlişkilerde sorunlar, evliliğin geleceği ile ilgili kaygılar

> Doğacak çocuğun özürlü olabilme ihtimalleri

> İstenmeyen hamilelik durumları

> Ailede veya kişide depresyon geçmişi

> Daha önce yaşanan düşükler

> Stresli hayat olayları

> Hamilelikte komplikasyonlar olması

> Travmaya maruz kalmak

Depresyon belirtileri

> Sürekli üzüntü hali

> Konsantre olma güçlüğü

> Çok az veya çok fazla uyuma

> Genellikle haz veren aktivitelere olan ilginin kaybolması

> Doğacak çocuğun istikbali ile alakalı karamsar düşünceler

> Doğacak çocuğuna bakamama endişeleri

> Ölüm, intihar veya ümitsizlik düşüncelerinin sürekli tekrarlaması

> Anksiyete, huzursuzluk

> Suçluluk veya değersizlik duyguları

> Yeme alışkanlıklarında değişimler

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,491 saniyede oluşturuldu.