Anneleri sevindirecek tasarımlar yarıştı…

Tasarım veya kriz”… Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ulusal Tarasım Kongresi’nin teması işte bu iki kelimeydi. Etkinliklerde mutfakların yorgun savaşçıları anneler için inanılmaz tasarımlar görücüye çıktı. İTÜ Taşkışla Kampusu’nda gerçekleşen ve Profilo Dayanıklı Ev Aletleri’nin sponsor olduğu tasarım yarışmasında ise öğrenciler farklı bir deneyim yaşadı.

Birbirinden “faydalı” tasarımları yerinde izlemek ve yaratıcılarını tanımak üzere Taşkışla’daydık. Benzer etkinliği geçen yıl da ODTÜ öğrencileriyle gerçekleştirdiklerini belirten Profilo Dayanıklı Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Bahriye Bayraklı Tavukçuoğlu, gençlerle birlikte olmayı ve tasarım konusundaki yeteneklerini görmek istediklerini söylüyor. Bu etkinliğe katılacak öğrenciler –ki neredeyse tamamı kız- Profilo Tasarım Bölüm Başkanı’ndan bir gün boyunca eğitim almış. Öğrenciler, hem fabrikayı gezerek nelerin üretilebileceğini görmüşler hem de pazarlama ekibiyle birebir çalışarak pazarda nasıl bir ihtiyaç olduğunu saptamışlar. Bu aşamada bütün öğrenciler üçer kişilik gruplara ayrılmış. Ve her biri yakın çevrelerindeki mutfaklara dağılarak, kadınların fırın, buzdolabı, ocak kullanırken neler yaptıklarını, nerelerde sıkıntı çektiklerini saptamışlar. Onlarla söyleşiler gerçekleştirip kayıtlar tutmuşlar. Buna göre de tasarımlarını geliştirmişler. Çalışmalara, yurtdışından tasarımcılar da katılmış.

İTÜ Endüstri Ürünleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpay Er, hem yerel hem de küresel boyutu olan böyle bir şirketin bölüme ilgi duymasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtiyor. “ Öğrencilerimiz global bakış açısı da yakaladı. Farklı bir tecrübe edindiler” diyor Er.

Tasarımları patenti alındı
Ortaya çıkan tasarımlar değerlendirilirken, Profilo ekibi öncelikle tasarımın pazarın ihtiyaç duyduğu bir yenilik içerip içermediğine bakmış. Ardından da bu fikir uygulanabilir mi sorusunun yanıtları aranmış. Bunun sonucunda birinci olan tasarım –bir fırın tepsisi- belirlenmiş. Söz konusu fırın tepsisi, kenarlarında su kanalları olan ve yemek pişerken sürekli nemli kalmasını hedefleyen bir bakış açısıyla oluşturulmuş.

Bu arada hemen belirtelim, tüm tasarımların fikri mülkiyet hakları Profilo tarafından tescil ettirilmiş. Bu proje öğrenciler için bir staj sayılacak. Ayrıca her biri Profilo tasarım ekibinin potansiyel üyesi konumunda.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,522 saniyede oluşturuldu.