Asansöre binmeyip formunuzu koruyun …

Uzmanlar rutin çalışma düzeni olanlar için en iyi egzersiz yolunun asansöre binmek yerine merdiven çıkmak olduğunu söylüyor.

Doruk Sağlık Grubu İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Akkaya, “Dizinizde herhangi bir problem olmadığı takdirde asansörün bozuk olduğunu farz edin ve asansör yerine merdiven kullanın. Eğer bir gökdelende oturuyor veya çalışıyorsanız, asansörden birkaç kat önce inmeyi alışkanlık haline getirin” diye tavsiyede bulundu.

Fiziki açıdan faal olmanın sağlıklı hayatın anahtarı olduğunu belirten Dr. Önder Akkaya, hareketsizliğin sağlıksız beslenmeden daha tehlikeli olduğunun altını çizdi. Akkaya, “Ofis çalışanları için beden faaliyetleri, ruh ve vücut sağlığı yönünden büyük önem taşıyor. Kemiklerin sağlam kalması, kalp-dolaşım sisteminin güçlenmesi ve yaşlanmanın geciktirilmesi için bol bol hareket etmek, uyku ve yeme içme gibi şarttır.

Günün büyük bölümünü iş yerinde bilgisayar karşısında oturarak geçiren kişiler, fiziki faaliyetlere zaman ayıramadıkları için hastalıklara davetiye çıkartmaktadır. Ofis dışında harekete zaman ayıramayan kişiler, ofis içinde bir takım egzersizler yaparak formunu koruyup daha sağlıklı hale gelebilir” diye konuştu.

Asansöre binmek yerine merdiven kullanmayı tercih eden kişilerde ani ölüm riskinin yüzde 15 azaldığını belirten Dr. Önder Akkaya, “Merdivenlerden inip çıkmak baldır kaslarımızı çalıştırır, kalorilerimizi daha kolay yakmamızı sağlar. Basamakları birer birer çıkmak yerine ikişer ikişer çıkarsak yüzde 55 oranında daha fazla yağ yakmamız mümkündür” şeklinde konuştu.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,499 saniyede oluşturuldu.