Aşırı kaygılı ebeveyn çocuğun gelişimine engel…

 

Ebeveynlerde görülen aşırı evhamın aslında tedaviyle kontrol edilebilen bir hastalık olduğunu söyleyen Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, sağlıklı gelişimi için çocuğa nasıl davranmak gerektiğini açıklıyor.

“Çoğu kadının yaşadığı, özellikle hamilelik döneminde başlayan ve doğum sonrasında devam eden, çocuğa karşı sergilenen ‘aşırı kaygılı ruh hali’ çeşitli şekillerde kendini gösteriyor” diyen Değişim Psikolojik Danışmanlık’tan Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, bu durumun genellikle annenin hormonal değişikliklerinin bir sonucu olarak düşünülüp kabullenildiğini belirtiyor. Oysa bu düşüncenin hem anne hem de çocuk sağlığı açısından önemli sakıncalar doğurarak uzun vadede hayatları kabusa çevirebildiğine dikkat çeken Knudsen, kaygılı ebeveyn ile çocuk gelişimi arasındaki ilişkiyi şöyle açıklıyor:

Anne, içgüdüsel olarak çocukla daha fazla ilgilenme ve daha çok koruma eğilimindedir. İlk doğan çocuk, tek çocuk, tek erkek veya kız çocuk ya da geç kavuşulan çocuklar genellikle abartılmış bir ilginin ve kaygının odak noktasında olur.

Bu tür çocukların üzerlerine titrenir. Ağlamasın, üşümesin, yorulmasın, hasta olmasın, incinmesin, mikrop kapmasın diye aile üyeleri ellerinden gelen tüm gayreti gösterir. Ebeveynler, çocuklarının sokakta koşmalarına, başka çocuklarla oynamalarına izin vermezler. Çocuğun sağlığı konusunda sürekli evhamlı davranırlar, çocuklarına zarar geleceğini düşündükleri her türlü durumda gözlerinden sakınırlar.

Aşırı kaygı durumu daha çok annede görülse de baba da aşırı koruyucu tavırlar sergileyebilir. Aşırı koruyucu ve abartılı sevgisi olan anne babalar, çocuklarına derin duygusal bağla bağlıdırlar. Anne babalar çocukları için sebepsiz yere aşırı endişe duyarlar. Bu kaygı da onları çocuklarını aşırı korumaya yönlendirir.

Aşırı kaygı anne baba ilişkisini de etkiler
Anne, içinde bulunduğu duygusal ruh hali ile bazen babayı sorumsuzlukla suçlayabilir. Özellikle evlilik yaşamında eşinden destek göremeyen anne, kendi yalnızlığıyla bu durumun üstesinden gelmeye çalıştıkça kendini daha çok baskı altında hissedecektir.

Babanın eşine destek olması ve çocukların bakımında yardımcı olmasıyla anne kendini daha rahat ve güvende hissedecektir. Anne babanın aşırı koruyuculuğu çocuğun okul başarısını ve okula uyumunu da etkiler. Büyümesine izin verilmeyen bu aşırı koruyucu ortamda, çocuğun toplumsal gelişimi de engellenmiş olur. Bu da onun arkadaş ilişkilerini olumsuz etkileyebilir ve arkadaşları tarafından dışlanmasına neden olabilir.

Sağlıklı gelişimi için çocuğa nasıl davranmak gerekir?
Çocuğun psiko-sosyal gelişiminin tamamlanması için ailelerin sevgi ve koruyuculukta ölçülü davranmaları gerekir. Çocuğun kendi başına yemek yemesine, uyumasına, giyinip soyunmasına, kendi seçimlerinin olmasına, arkadaşlarının davetlerine katılmasına ve onları davet etmesine izin vererek ona özerklik tanınması gerekir.

Ebeveynlerde görülen aşırı kaygı hali aslında tedaviyle kontrol edilebilen bir hastalıktır. Böyle durumlarda yardım ve destek aranması, hem anne babanın sağlığı hem de çocuğun sağlığı açısından büyük önem taşır. Anne babanın, çocuklarını yetiştirirken takınacakları ortak tavır evliliği de olumlu yönde etkileyecektir. Yuvadaki sevgi ve anlayış ortamındaki olumlu tavırlardan en çok etkilenenler yine çocuklar olacaktır.”

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,546 saniyede oluşturuldu.