Aşk ve İş Hayatınızın Uyumu için 5 İpucu!

Kimse size kariyer yönetiminin kolay olduğunu söylemedi. Karışıma bir de ilişki ekleyin ve ortaya kariyer intiharı çıksın, değil mi? Yanlış.

Her ne kadar hepimiz önem verdiğimiz kişiyle eğlenceli bir gün geçirmek için bir günlüğüne işe gitmeme fikrini sevsek de, önemli bir ilişkinizin olması, meslek yaşamınızın zarar görmesini gerektirmez. Tam tersine! İlişkiler ve kariyerler üzerine yapılan geniş bir araştırma gösteriyor ki başarılı ilişkileri olan kişiler yalnızca daha çok para kazanmakla kalmıyor aynı zamanda daha sağlıklı oluyor, daha uzun yaşıyor ve ilişkisi olmayan kişilerden daha çok terfi alıyorlar. İlişkinizi ve kariyerinizi nasıl dengede tutabilirsiniz?

1-Öncelik

Şu bir gerçektir ki bazen hayat bizi tek bir yöne odaklanmamız için zorlar. Genellikle bu öncelik değişimi, bir amacı başarmak için diğerinden vazgeçmeyi gerektirir; örneğin bir ilişkinin gelişimi için uzmanlık isteğinizin zayıflaması gibi. Fakat hayatınızdaki bu önemli şeylerden birini elde etmek için diğerini feda etmeniz gerekmemeli. Bunu paylaşacak biri olmadıktan sonra bir terfi almanın neresi güzel ki?

Bir şeye öncelik vermek, diğerini feda etmek anlamına gelmez. Öncelik vermek, düzenleme yapmak anlamına gelir. Hem aşk hem iş hayatınıza sağlam bir altyapı hazırlarsanız, öncelikler değiştiğinde oluşan karışıklığı önleyebilirsiniz.

Birinci adım: Hem hayatınızdaki o önemli kişinin, hem de iş arkadaşlarınızın hayatınızın önemli birer parçaları olduklarını bilmelerini sağlayın. İki taraf da sizin için değerli olduklarını anladığında, ofiste geç saatlere kadar kalmanızın işte kalmayı tercih ettiğiniz, bir günlük izin almanızın da işinizi umursamadığınız anlamına gelmediğini anlayacaklardır.

Onlara iki tarafın da önemli olduğunu ama bazen gerektiğinde diğerinin öncelik sahibi olabileceğini anlatın.

2-Birbirlerinden Ayrı Tutun

Başarılı bir kariyer ve sevgi dolu bir ilişki sahibi olmak başınıza gelebilecek en güzel şeydir. Bu birbirinden ayrı iki dünyanın mutluluğunu sürdürmenin en iyi yolu ne mi? Onları birbirinden ayrı tutun! Bu demek oluyor ki işyerindeyken kendinizi işinize, elinizdeki işe ve iş arkadaşlarınızla müdürünüzün ihtiyaçlarına verin. Aşk hayatınızın dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Ofis dışında hayal kurmak için bir sürü boş zamanınız var. Bunun yerine iş gününüzü verimli geçirirseniz, sonrasında sevgilinizle daha çok ve kaliteli zaman geçirebilirseniz.

Benzer şekilde, sevgilinizle kaliteli zaman geçirirken işinizin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. BlackBerry’nizi uzağa kaldırın, yapacağınız bir sonraki önemli öneriden bahsetmeyi bırakın ve dedikoducu iş arkadaşınız hakkında konuşmayın. Bunların yerine bir çift olarak ikinizin de hoşuna giden konulardan bahsedin. İyi tarafından bakın; kafanızı işten bir süreliğine tamamen uzaklaştırırsanız, ofise döndüğünüzde daha üretken olursunuz.
3-Zamanınızı Yönetin

İşten çıkarılmanın ve ilişkilerin bozulmasının bir numaralı sebebi zaman kısıtlılığıdır. İlişkisi olan başarılı uzmanlar, önceden düşünüldüğü ve plan yapıldığı takdirde bundan kaçınılabileceğini bilirler. Eğer kariyeriniz gereği ay sonunda geç saatlere kadar çalışmanızı gerekiyorsa, ay sonu gelmeden bir hafta sonunu sevgilinize ayırın. Böylece işiniz yoğunlaşmadan önce birlikte vakit geçirebilirsiniz. Aynı şekilde tatilden sonra işe enerji depolamış ve çalışmak için hevesli bir biçimde dönün. İşvereninize, ilişkinize ve kişisel hayatınıza değer veriyor olmanızın yanı sıra profesyonel başarılarınıza da önem verdiğinizi gösterin.

4-İletişimi Sürdürün

Sosyal iletişim ağı insanlara erişip iletişim kurmanız için vardır. Ofiste zaman geçirmeniz kaçınılmazdır ama bir işiniz olduğu için ilişkinizi berbat etmekten kesinlikle kaçınabilirsiniz. Nasıl mı? Her gün beş dakikanızı sevgilinize özel bir mesaj yazmak için ayırın, Facebook’ta duvarına yazın – hatta onu düşündüğünüzü belli etmek için hızlıca bir e-posta gönderin. Tabii bunun bir roman olmasına ya da bir saatlik uzun bir sohbet yapmanıza gerek yok. Unutmayın, işyerindesiniz çalışıyor olmalısınız! Yalnızca ne kadar özel olduğunu anlatan iki satırlık bir metin yeterli olacaktır.

5-Ne Zaman Vazgeçmeniz Gerektiğini Bilin

İtiraf ediyoruz, vazgeçmek kötüdür.

Ancak bir şeyin ya da birinin sizin için iyi olmadığını görmek ve kendinizi bu durumdan kurtarmak çok iyi bir karakter özelliğidir.

Alınacak ders: Kariyerinize ya da ilişkinize ne kadar zaman ayırdığınıza dikkat edin. Eğer geç saatlere kadar çalışmanız sevdiğiniz şeyleri yapmanızı engelliyorsa işinizi ve kariyer isteklerinizi yeniden değerlendirme zamanı gelmiş olabilir. İşvereninizle görüşüp daha etkin bir program yapabilirsiniz.

Benzer biçimde eğer sevgiliniz, kariyeriniz ya da yaşam hedeflerinize karşı saygılı değilse ve durmadan onunla yeterince zaman harcamadığınızdan yakınıyorsa, ondan vazgeçme zamanı gelmiş olabilir.

Unutmayın, başarı odaklı kişiler, dengenin hayatın tadı tuzu olduğunu bilirler. Ve zamanınızı ne kadar iyi yönetirseniz yönetin bazen hayatınız tek bir alana odaklanmanızı gerektirebilir. Arada sırada hedeflerinizi, nerede olduğunuzu ve nerede olmak istediğinizi gözden geçirin ve bunun sonuçlarına göre plan yapın.

Hepsine sahip olabilirsiniz! Yalnızca çabalamanız gerekli!

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,472 saniyede oluşturuldu.