Aşkın Sebep Oldukları…

Bencil insanları se ve mi yo rum. Hakkımda bir sürü şey söylerler etrafımdakiler sorsanız ancak kimse bana bencil olduğumu söyleyemez.. Çapkın, maymun iştahlı, asabi, har vurup harman savuran.. gibi sıfatların hiç bir tanesi bana “bencil” sıfatı kadar yıkıcı gelmiyor o yüzden mutluyum..

Herkesin hayatında sürekli görüştüğü, görüşemediğinde de orda olduklarını bildiği dostları vardır; zaman içinde yeni insanlarla tanışırız ve onlarla sürekli faaliyet halinde olduğumuz dönemlerimiz olur ancak geçiciler gittikten sonra kalıcılara döneriz sonunda.. Her ne olursa olsun hayatımızla ilgili önemli kararlar verdiğimizde onlar atlanmaz, hatta öncelikle gidilir fikirleri alınır..

N. de benim için kalıcılar kategorisinde. Bundan bir yıl öncesinde hayatımda “öylesine” var olan ancak uzun zamandır görüştüğüm bir kız arkadaşımla gözlerden uzak sandığım bir yerde ona raslamıştım. Ertesi gün, güne başlarken birbirimize attığımız mailde bana söylemediğini bırakmamış, zehir zemberek zehirlemişti beni..

Birkaç cümlesini aynen hatırladığım kadarıyla aktarıyorum: (e-postalarda bizden başka dostlarımız da var)

“…Sevgili dostlarım merhaba, dün hiç olmayacak bir yerde olmayacak bir insana rastladım. Cirkinerkek.. Yalnız mıydı? Tabiki hayır.. Yanında bana “kız arkadaşım” olarak tanıştırdığı biri vardı. Şimdi kendisine soruyorum, beni aptal gibi hissettirmesi için ne yaptım ona? Hayatımdaki her detayı onunla paylaştım, fikirlerini aldım, kalp kırıklarımı gösterdim dostum dedim, peki o ne yaptı? Hayatındaki insanı benimle paylaşmayacak kadar değersiz gördü…..”

Tahmin edersiniz ki bu e-postayı aldıktan sonra sinir katsayım hızlıca yükselmiş ve kendisiyle ciddi bir tartışmaya girmiştim. Tartışmanın sonucunda bana yazdığı ağır cümleleri kendisine yakıştıramadığımı, ancak bir noktadan sonra onu anladığımı, beni bu kadar sevdiği ve sahiplendiği için mutlu olduğumu söylediğimi hatırlıyorum.
Birer kadeh şarabımızı içerken de yanımda gördüğü bayanla ilgili gerçek hislerimi, onunkileri ve yatakta yaşadıklarımızı da dinlemiş, aşırı tepki verdiği için özür dilemişti benden.

Yazımı okuyan bayanlar için erkeklerle ilgili bir gerçeği daha açıklamak istiyorum;
Biz erkekler, bütünümüz olmasa da bir kısmımız, hayatlarına tek gece için giren bayanları tesadüfen birileri gördüğünde, “önemli biri değil, tek gecelik bir ilişki, senden naber” diye güne devam etmeyiz. Bence bayanlar için oldukça zor olsa da mantıklı düşünmek, düşünebildiklerinde ne demek istediğimi anlayacaklardır. Yani olmaz, söylenmez. Her iki tarafta hayatlarındaki yeri bilseler de başkalarının yanında onore edilmek isterler.

N.’yle en son konuşmamızdan bu yana aradan 15 gün kadar bir süre geçmişti ki telefonum çaldı. Benden, benim takip ettiğim bir konuyla ilgili gelişmeleri öğrenmek için aramış. Konuşmamızın sonuna gelirken, işi hızlandırıp hızlandıramayacağımı sordu; bende cümle alemin beni tanıdığı şekilde cevap verdim:

“Herşey olabilir ancak beni bi kere ciddi ciddi öpmen lazım, sonrasında neler yapabileceğimize bakarız..”

N. ile bizim aramızdaki diyalog hep böyledir, benim söylediklerime çoğu zaman benden daha beter yanıtlarla karşılık verir. Ancak bu sefer “Yavaş..” demekle yetindi.

Kafam karıştı haliyle, ne olduğunu sordum. Erkek arkadaşım yanımda bizi dinliyor dedi. Erkek arkadaşım dediği insan siz diyin 20 ben diyim 30 (ona göre 10 yaşını sakladığı için) yıldır tanıdığı ve benden de ileri derecede dostluklarının olduğu bir insan. Öyleki, ben hayatıma arkadaşlarımdan birini alacak olsam “Maymun iştahlılık yapıyorsun, hayatta bize dostlarımız da lazım, onlar sevgili kategorisine alınmaması gerekenler..” diyerek öğütlediği türden. Buraya kadar herşey normal, olabilir benim olmasa da insanları laflarını unuttukları hatta afiyetle yedikleri zamanları vardır.

Devamında “Benden başka kimin haberi var” diye sorduğumda pek kimsenin haberi yok söylemeyi de düşünmüyoruz bu sefer böyle istedim şeklinde bir cevap aldım fakat beni tanıyorsa durmayacağımı biliyordu. Kulis severim ben, tiyatroda ve gerçek hayatta.

Aradığım herkes bu durumu benden önce öğrenmiş ve bana bunda şaşılacak ne var diye cevap verince işte yazımın konusu ortaya çıkmış oluyordu.

Geçmişte beni ve dostluğumu, hayatıma giren ve girdiği hızla çıkan birini anlatmadığım için sorgulayan N. gerçekten ciddi ilişkisini bana telefonda “laf arasında” söylüyordu. İnsanların “kendine müslüman” oluşlarının altında yatan nedeni cidden merak ediyorum.

Bu yazıyı okuyan ve benzer bir durumla karşılaşanlarınız gibi bende biraz safım. Özellikle hayatımda yeri olan bir dostumu herhangi bir hareketimden ötürü kırınca kendimi kötü hissediyor; doğru bildiklerime rağmen onu haklı görüyorum. Yapmamak lazım, kişinin kendi doğrusu en iyisidir derler, doğru.
Şimdi evli ve çocuk bekleyen bir arkadaşımın, bir iş seyahatim sırasında eski sevgilisinin evinde kaldığım için bana söylemediğini bırakmamıştı hatırlıyorum.

N. sanırım sevgilisinin eski sevgilisiyle kız kıza buluşacaklar, ben bu konudan bahsedeceğini düşünmüyorum..

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,445 saniyede oluşturuldu.