“Avrupa için bir başarı”

anlasma1İrlanda’nın, ikinci kez yapılan referandum sonucu Lizbon Antlaşması’nı onaylaması İspanya hükümetince ”Avrupa için bir başarı” olarak yorumlandı.Madrid- İrlanda başbakanlığından yapılan açıklamada, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun, İrlanda Başbakanı Brian Cowen’a bir telgraf göndererek, ”Referandumdan çıkan mükemmel sonuçtan dolayı en samimi tebriklerini ilettiği” ve ”Bu çarpıcı zafer İrlanda için de Avrupa Birliği için de kuşku götürmez bir başarıdır” dediği bildirildi.

İrlanda’nın ”Avrupa’ya evet” dediğini vurgulayan İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos da, ”Lizbon Antlaşması, AB’nin daha hızlı karar alabilmesi ve dış politikadaki yüzünün daha güçlü olabilmesi için yeni araçlar sağlayacak. Ekonomik krizin olduğu bir dönemde tüm Avrupalılar’ın çaba göstermesi gerekiyor” diye konuştu.

İspanya’da ana muhalefette olan Halk Partisi (PP) de İrlanda’nın referandumda Lizbon Antlaşması’na ”evet” demesini kutladı. Ancak muhalefetteki komünist görüşlü Birleşik Sol (IU), İrlanda halkının Lizbon Antlaşması’na ilk olarak ”hayır” demesine karşın ”yeniden referanduma gitmeye zorlanmasını” eleştirdi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,442 saniyede oluşturuldu.