Ayamama sil baştan…

İstanbul’da 9 Eylül’de Ayamama Deresi’nin taşmasıyla 29 kişinin ölümüne neden olan sel felaketinin ardından yıkım kararı alınan yapıların yıkımına başlandı.

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre dün Bağcılar civarında 23 işyerine ait 75 kaçak yapının yıkımına başlandı. Önümüzdeki hafta içinde 11 işyerine ait 33 yapının yıkılması planlanıyor. Yıkım çalışmaları devam ederken, İstanbul için yeni bir sel uyarısı yapıldı. Bir firmanın önceki sel felaketinde yıkılan duvarı, işçiler tarafından depolarda kalan malların korunması için yeniden örüldü. Belediyenin iş makineleri sağanak yağış nedeniyle olası sel felaketine karşı dere yatağında bekletildi. Dere yatağında yıkımına karar verilen binaların üstüne kırmızı sprey boyayla “Yıkılacak” yazıldı.

Gerekirse konut verilir

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yeni Zelanda Büyükelçisi Andrea Joan Smith ile, makamında yaptığı görüşme sonrasında, sorular üzerine “Zannediyorum ki bu çalışmalar, bir hafta 10 gün devam eder” dedi. Topbaş, bölgede gerekirse yerine konut vermek üzere bazı binaları yıkabileceklerini belirtti.

Sel ve ihmal 29 kişiyi öldürmüştü

AYAMAMA Deresi, 9 Eylül perşembe 06.00 sıralarında bir saat içinde metrekareye 90 kiloluk yağışla taşmış, sele kapılan kapalı kasa servis aracındaki 8 kadın yaşamını yitirmişti. TIR garajında ise sel suları ve çamur, 10 kişinin ölümüne neden oldu. Tekirdağı da etkileyen yağışlar İstanbul’da 29 kişinin ölümüne yol açmıştı.

Sel sonrası yapılan duvar da yıkıldı

CADBURY ve Cargo Türk’ün ardından Holiday Inn Istanbul Airport Oteli’nin selden korunmak için dere yatağına yaptığı duvar da dün iş makineleriyle yıkıldı. Otelin sahibi Ali Nahit Bozatlı, yıkım kararını aldığında, “Belediye bizi korumuyor diye 75 bin TL harcayıp, istinat duvarı yaptık. Yarın bir daha sel olursa yine 8-10 milyon TL zarara uğrayacağız” diye tepki göstermişti. Holiday Inn Oteli tarafından yapılan istinat duvarının, şirket tarafından yıkıldığını gören belediye görevlileri, yan taraftaki Botel Bobin Tel Kablo Sanayi’ye ait iş yerine geçti. Firma yetkilileri, bir hafta içinde dere yatağındaki yapıların yıkılacağını bildirdi. Daha sonra Yurtiçi Kargo’ya ait alana gelen belediye ekipleri, dere yatağındaki yapıları iş makineleriyle yıktı.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,428 saniyede oluşturuldu.