Ayrılığa iyi gelen 5 yiyecek…

Ayrılığa iyi gelen 5 yiyecek…

Yedikleriniz kırık bir kalbi iyileştirmeye yardımcı olabilir!

Boşanma ya da genel olarak ayrılık durumları çok fazla strese neden olur. Ayrılığa iyi gelen 5 yiyecek...Bu yüzden böyle zamanlarda genelde yüksek kalorili yiyeceklere yöneliriz. Bu yiyeceklere yönelmek yerine aşağıda yer alan size daha iyi gelecek ve aynı zamanda daha az kalorili 5 yiyeceğe bir göz atın…

1. Somon balığıAyrılığa iyi gelen 5 yiyecek...

Somon gibi yağlı balıklar adrenalin seviyenizi kontrol altına alarak sakinleştirir. Omega-3 yağ asitleri de iyi hissetmenizi sağlayacak daha sağlıklı bir cilt ve saça sahip olmanıza yardımcı olur. Böylece güzel görünüşünüzle yeni aşkınızın dikkatini de çekebilirsiniz.

Deneyebileceğiniz diğer yiyecekler: Ton balığı, ceviz, kanola yağı, tofu

2. BademAyrılığa iyi gelen 5 yiyecek...

Ayrılmak ya da boşanmak stres seviyesinin yükselmesine neden olur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yarayan badem, E vitaminleri ve çinko ile zengin antioksidanlar içerir. Ayrıca bademde doymamış ve sağlıklı yağlar bulunur. 30 gramı 163 kalori olduğu ve 12 gram yağ içerdiği için ise yine de dikkatli tüketmekte fayda var.

Deneyebileceğiniz diğer yiyecekler: Ceviz, fıstık

3. YoğurtAyrılığa iyi gelen 5 yiyecek...

Stresli olduğunuz zamanlarda mide şikayetleri yaşayabilirsiniz. Daha sık karın ağrısı yaşar ve ishal olabilirsiniz. yoğurt da bulunan canlı ve aktif kültürler mide rahatsızlıkların oluşmasını engeller ve aynı zamanda içerdiği probiyotikler sindirim sisteminizi düzenler. Ayrıca protein ve kalsiyum sağlar.

Deneyebileceğiniz diğer yiyecekler: Kefir, donmuş yoğurt

4. Bitter ÇikolataAyrılığa iyi gelen 5 yiyecek...

Bitter çikolatanın stres seviyesini düşürdüğü kanıtlanmış bir gerçektir. Mutluluk hormonu olan serotinini arttıran şeker içerir. 30 gramı 150 kalori ve 9 gram da yağ içerdiği için çok fazla da tüketmemek gerekir.

5. Tam tahıllı kahvaltılık gevrekAyrılığa iyi gelen 5 yiyecek...

Çoğu insan kendini iyi hissettirdiğini düşündüğü için yüksek karbonhidratlı yiyeceklere yönelir. Bunun nedeni yüksek karbonhidratlı yiyecekleri tükettiğimizde beyin, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan serotonin salgılamaktadır. Ama söz konusu karbonhidrat olunca birçok insan aşırıya kaçmaktadır. Bu karbonhidratları tüketmek yerine tam tahıllı gevrekleri tercih edebilirsiniz. Böylece daha sağlıklı beslenir ve stres seviyenizi de azaltabilirsiniz. Kendinizi stresli hissettiğinizde bir kase yağsız süt ile kahvaltılık gevreğinizin tadını çıkartın.

Ayrıca bu besinleri tüketmenin yanı sıra fiziksel aktivitenizi de artırırsanız stresinizi azaltmaya daha da yardımcı olursunuz.

Ne yediğinizden ziyade nasıl yediğiniz de önemlidir. Bunun için birkaç taktik;Ayrılığa iyi gelen 5 yiyecek...

1. Acıktığınıza emin olun. Bunun için açlık seviyenizi 1 den 10` a kadar belirleyin (10- en çok acıktığınız durum). Son yediğiniz zamanı düşünün. Eğer gerçekten acıktıysanız yemeğe başlayın. Eğer sadece stres ile ilgili ise koşun, ılık bir duş alın veya başka bir şekilde deşarj olun.

2. Huzurlu bir çevre yaratın. Öğünleriniz sırasında tüm elektronik aletleri kapatın. Mailleriniz, tweetleriniz vb. 30 dakika bekleyebilir. Yemeğinizin keyfini aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte çıkarın, bol bol sohbet edin.

3. Acelece yemek yemek en kötü alışkanlıklardan biridir, sadece stresli bir ortam yaratır. Gün içerisindeki atıştırmalıklarınız için 5-10 dakika, ana öğünleriniz için ise 20-30 dakika vakit ayırın. Böylece her lokmanızın tadını çıkarın!

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,510 saniyede oluşturuldu.