Ayrılığın 7 faydası…

Ayrılık, mutsuz bir son gibi görünse de her ayrılık öyle değildir. Bazen ayrılığın yararı da dokunur insana. Ayrılık sandığınız şey, ilişkinizi ve sizi güçlendirmeye yarayabilir. İşte, her yönüyle ayrılığın yararları…

Ayrılık, istenmeyen bir sondur, evet. Ama bazen kaçınılmazdır da… Eşler hala birbirlerini sevdikleri halde ayrılıktan söz etmek zorunda kalmış olabilirler. İşte, bu kaçınılmaz zamanlarda duruma iyi taraflarından bakmakta yarar vardır. Belki de sizin ayrılık sandığınız şey, aslında ilişkinizi güçlendirmeye yarayacaktır. Tabii bu, ayrılık dönemini nasıl değerlendirdiğinize bağlıdır. Çünkü ayrılık her zaman sevgi bittiği için olmaz, bazı sorunlar ilişkinin bitmesi için yeterlidir.

Ayrılığın faydalarını okuduğunuzda, bunun sizin için sağlıklı bir seçim olduğunu, sorunlardan kurtulduğunuzu fark edebilirsiniz. Ayrılığın 7 yararı…

İhtiyacınız olan boşluğa kavuşursunuz
Bir ilişkiyi bitirmenin belki de en önemli faydası, ihtiyacınız olan boşluğa ve araya sahip olmaktır. Herkesin buna ihtiyacı vardır aslında. Partneriniz fazla özenli ve karşılığında özen bekleyen biriyse ve siz buna alışık değilseniz kendinizi fazla gerilmiş, sıkılmış hissedebilirsiniz. İlişkiyi sonlandırmak, kendinizi rahatlatmak ve kendiniz için gereken aralığı yakalamak için bir fırsat olabilir.
Kendinizi bulursunuz
Partnerinize, biraz ayrı kalmaya ihtiyacınız olduğunu söylediğinizde belki onun ilk aklına gelen şey sizin bir başkasıyla aranızda bir şey olduğudur. O size aynı şeyi söylese muhtemelen sizin de ilk aklınıza gelen bu olacaktır. Elbette, başka bir kişinin hayatınıza girmesi gerçek de olabilir. Ama sizin ayrılmak istemekteki amacınız sadece kendinizi bulmak olabilir. Hayata hep bir ‘çift’in gözlerinden bakmaktansa biraz da kişisel olarak sadece kendi gözlerinizden bakmayı isteyebilirsiniz. Biraz ‘yalnız kovboyluk’ size iyi gelebilir.
Daha iyi hissedersiniz
İlişki; gürültü patırtı içeren, tutkulu ve yorucu bir şeydir genelde. İlişkinizin temelinde büyük bir tutku varsa sizin için gerçekten çok yorucu olabilir. Ayrılık, kendinizi toparlamanıza, gevşemenize ve daha az stresli bir hayat sürmenize yardım edebilir. Bazen bir ilişkinin bitmesi gerçekten mutluluk vericidir.
Birbirinize uygun olup olmadığınızı öğrenirsiniz
Bazı sorunlar sonucu ayrılık kararı vermek ve bu süreçte düşünmeye fırsat bulmak, birbirinize gerçekten uygun olup olmadığınızı, aranızdaki uyumu ölçmenizi sağlar. Ayrılık, ortak ilgi alanlarınızı ya da sizi bir arada tutan diğer şeyleri enine boyuna tartıp aranızdaki uçurumları ya da ortaklıkları ortaya çıkarmanıza yardım eder. Belki de bu zamana kadar birlikte olmanızı gerektiren hiçbir neden yoktu ve siz istemeye istemeye kendinizi bu ilişkiye zorluyordunuz.
Ne istediğinize karar verirsiniz
Bazen iki insan farklı şeyler ister. Partnerinizle hayattan beklentileriniz, birlikte yaşadığınız hayatın gidişatıyla ilgili farklı istekleriniz olabilir. Ayrılık sizin uzun süreli bir ilişki, evlilik ya da çocuk isteyip istemediğinize; bireysel olarak okula gidip farklı bir alanda profesyonelleşme, kariyerinize farklı bir yön verme ya da yeni bir işe girme isteğiniz olup olmadığına karar vermenizi sağlar.
Önceliklerinizi belirlersiniz
Çiftlerin zaman zaman farklı öncelikleri vardır. Bu, illa ki bir ayrılık sebebi değildir elbette. Ama ayrılmaya karar verdiyseniz, bu süreçte sizin için en önemli önceliğin ne olduğunu keşfetme fırsatı yakalamış olursunuz. Partnerinizle aynı önceliğe sahip değilseniz ve uzlaşamıyorsanız bunu çok geç olmadan fark etmiş olmak sizin için bir kazançtır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 135 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0.423 saniyede oluşturuldu.