Bahar depresyonuna dikkat…

Günümüzde mükemmeliyetçi insanların sayısı bir hayli fazla. Hepsi de evde ya da işte olsun her konuda aşırı titiz ve çalışkanlar. Ne var ki hızla akan zamana yetişemiyorlar. İşte bu yoğun iş trafiğinde bunalmanın, günlük yaşam koşullarının altında ezilmenin stresi içinde de çağımızın moda hastalığı depresyona çok kolay yakalanıveriyorlar. Öyle ki, stres onlar için bir yaşam tarzı, depresyon ise abone oldukları bir hastalık haline dönüşüyor.
Yapılan araştırmalara göre yaşamı karartan depresyona en çok kadınlar yakalanıyorlar. Her dört kadından biri depresyonda.

Mükemmeliyetçiliği araştıran uzmanlara göre temelde pek çok neden var, depresyona yakalanmak için… Depresyona yakalanmamak ya da kurtulmak için aşağıdaki sorularla kendinizi sınayın ve özelliklerinizi keşfedin.

– Kıyaslama: Görev sorumluluğunuzu çevrenizdekilerle kıyaslayın. Görev uğruna kendinizi bu denli yormanıza gerik olup, olmadığını saptayın.

– Görevlerinizi önem sIrasIna göre not edİn: Birinci ve ikinci derecede gerekli olan görevlerinizi bir yere not edin. Böylece hepsini birden uygulamanıza gerek olmadığını anlayıp, strese girmezsiniz.

– ‘Her İnsanın bir kusuru vardır’ sözünü kabullenİn: Her zaman mükemmel olmak imkansız. Üstelik bir konuda yeteneği olan kişi başka konularda yetersiz kalabilir. Siz de her konuda dört dörtlük olmak zorunda değilsiniz.

– KararlI olun: Hangi görevinizi daha kısa zamanda ve fazla yorulmadan uygulayabilirsiniz, öncelikle bunu saptayın. Ve üzerine gidin.

– Paylaşmayı öğrenin: Gerek aile içi gerekse meslek yaşamınızda sorumluluk ve görevleri paylaşmaya özen gösterin. Ötekiler hata yapıyor diye herkesin görevini üstlenmenize gerek yok.

– ‘Hayır’ demesini öğrenin: Özellikle iş yaşamında sizden istenen her şeyi yerine getirmek zorunda değilsiniz. Bu nedenle ara sıra ‘hayır efendim’ci olmaya da gayret edin.

– Hobilerinizi not edİn: Boş vaktinizde yapmak istediklerinizi bir kenara yazın. Ve bunları uygulamak için hemen kolları sıvayın.

– Program yapın: Kendinize haftalık bir hobi takvimi hazırlayın. Hergün belli saatlerde ve sürelerde özel zevklerinizi uygulama programı hazırlayın.

– Deneyin: Görevinizi zevke dönüştürmeye gayret edin. Hep sorumlulukla yaşanmaz, gevşemeniz için hobiler de gerekiyor. İşinizin arasına dinlenme molaları koyun.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,524 saniyede oluşturuldu.