Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Başınız mı Dönüyor?

Ani gelişen baş dönmeleri önemli bir hastalığın habercisi olabilir. En sık rastlanan şikâyetler arasında yer alan baş dönmesi bir tür yanılsama olarak tanımlanır ve kişi çevresindekilerle birlikte hareket ettiğini düşünür.

Yaşa bağlı olarak artan baş dönmeleri çocukluk döneminde nadir olarak görülür. Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?  Vertigo olarak da tanımlanan baş dönmelerinin çeşitli sebepleri vardır çünkü denge sistemini oluşturan birden fazla organ ve yapı mevcuttur. Bu yüzden baş dönmesinin altında yatan temel nedeni bulmak için sistemik bir muayene gerekir. Bu da kulak burun boğaz, kardiyoloji ve nöroloji alanlarındaki doktorlara görünerek odyometrik testler, elektronistagmografi, elektrokokleografi, rutin biyokimya, elektrokardiyografi, MRI, boyun doppler, ultrasonografi gibi yöntemlerin yardımıyla teşhis konabilir. Peki, genel olarak baş dönmesinin sebepleri nelerdir?

Kulak HastalıklarıBaş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kulak hastalıkları baş dönmesi sebepleri arasında en yaygın olanıdır. İç kulak zarının yırtılması, meniere hastalığı, yarım daire kanallarında yer alan kristallerin yer değiştirmesi, iç kulaktaki sıvıların dengesizliği, viral enfeksiyonla gelen denge sinirindeki hasara bağlı gelişen kulak hastalıkları ve damar tıkanıklığı yaşayan hastalarda kulağa daha az kan gitme durumu baş dönmelerine sebep olurlar.

TravmalarBaş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Başa alınan sert darbeler veya kaza sonrasında kafatasında oluşan kırıklar denge problemi, mide bulantısı ve kusma gibi şikâyetlere neden olabilir. Ciddi bir durum olan travmaların yarattığı baş dönmelerinin düzelmesi zaman alır.

Nörolojik HastalıklarBaş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Sinir sistemindeki kanama veya kan damarlarındaki tıkanıklar, beyin tümörleri, Parkinson hastalığı, migren gibi hastalıklar baş dönmesi ve denge kaybına yol açabilir.

Dahili HastalıklarBaş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kalp kapakçığı hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği, diabet, tiroid bezi hastalıkları, kansızlık ve kontrol edilemeyen yüksek tansiyon, düşük tansiyon, ileri kalp ritim bozuklukları, ishal ve kusma gibi hastalıklar baş dönmesine neden olabilir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 167 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,480 saniyede oluşturuldu.