Başarılı bir burun ameliyatı için…

Her ameliyat gibi estetik burun ameliyatı da birçok şeyin bir arada düşünüldüğü bir prodüksiyondur. Bu işlem öncesinde, işlem sırasında ve sonrasında yapılacak manevralar hastanın durumuna ne kadar uygunsa başarı şansı o kadar artar.

Hasta faktörü

Burnunda şekil bozukluğu olduğunu düşünen hasta doktora başvurduğunda problemin ne olduğunu doğru olarak görüyor olmalıdır.

Başarılı bir burun ameliyatı geçiren hasta bu ameliyatın iyi etkilerini mutlaka görür ve pozitif olarak etkilenir. Ancak hasta bilinç düzeyinde veya bilinçaltından, yapılacak burun ameliyatının, hayatının başka yönleri ile ilgili istediği şekilde gitmeyen işlerini düzelteceği beklentisini taşıyorsa hayal kırıklığına uğrayabilir.

Ameliyatın, hastaya kendi burnunda yapılacak bazı değişiklerle, hoşuna gidecek, kendi yüzünün bütünü ile uyum sağlayacak bir görüntü elde edileceği açıklanmalıdır.

Doktor faktörü

Rinoplastiyi yapacak olan doktorun bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından tescil edilmiş bir kurumda ihtisas yapmış ve diplomasını almış bir hekim olması gerekir. Ülkemizde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Eğitimi üniversite ve eğitim veren devlet hastanelerinde yapılmaktadır.

Ameliyat sonrası bakım

Öncelikle ameliyat sonrasındaki erken iyileşme döneminde doktor tarafından tavsiye edilen dinlenme süresine uyulması gerekir. Ameliyat sonrası ilk birkaç haftadaki istirahat ve sedanter hayat, sonraki aylarda olacak olan iyileşmeyi hızlandırır.

İki ila üç hafta sonra normal günlük hayatına dönecek olan hastanın ilk 1.5 ay boyunca burnuna darbe almaması çok kritiktir. Daha sonra günlük hayatına serbest olarak devam edebilir.

Çok önemli olan bir konu da hastanın kendi genel sağlığına ne kadar dikkat ettiğidir. Ameliyatın emniyeti ve sonrasındaki iyileşme hastanın sağlık kurallarına ne kadar uyduğuna çok bağlıdır. Sportif faaliyetler, vücudu strese sokan normalden az uyuma, aşırı alkol alımı, kötü beslenme, tütün, sıcakta ve güneş altında uzun süre kalma gibi faktörler de iyileşmenin gecikmesine, hatta istenmeyen şekilde iyileşmeye neden olabilir.

Amerikan Hastanesi
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü
Dr. Murat Pençe

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,433 saniyede oluşturuldu.