Başarının kaynağı aile

aile1Milli Prodüktivite Merkezi’nce yapılan araştırma, öğrencinin başarısındaki en önemli motivasyon kaynağının, anne ve babanın desteği olduğunu ortaya koydu
Milli Prodüktivite Merkezinin (MPM) TÜBİTAK desteğiyle yaptığı araştırmaya göre, öğrenci başarısındaki en önemli motivasyon kaynağı anne-baba takdiri. Ebeveynlerin “bu işi başarabilirsin” mesajını vermesi öğrenci başarısını olumlu yönde etkiliyor. “İlköğretim Okullarında Zaman Yönetimi” projesinin sonuçları, öğrencilerin başarıyı yakalaması için zamanı verimli şekilde kullanmanın ve öğrenci başarısı için yapılabileceklerin ip uçlarını veriyor.

Zaman yönetimi
Soyut kavramları somutlaştırma yeteneklerinin geliştiği 5. sınıf ve sonrası eğitim düzeyindeki öğrenciler üzerinde yapılan araştırmaya göre, zaman yönetiminin en önemli adımlarından biri, her işin başı olan planlama. Plan günlük yapılmalı, anne veya babayla birlikte bir gün öncesinden hazırlanmalı ve mutlaka bir plan defterine kaydedilmeli.
Öğrencinin performansının en yüksek olduğu saatler belirlenmeli, öğrenci evde ders tekrarını ihmal etmemeli. Öğrenci aynı mola süresi içerisinde iki farklı etkinliği yapmamalı. 2 saat ders çalıştıktan sonra verdiği molada oyun oynamalı, televizyon izlemeli ya da bir başka etkinlik yapmalı. Öğrenci başarısındaki en önemli motivasyon kaynağının anne-baba takdiri olarak belirtildiği araştırmaya göre, ebeveynlerin “bu işi başarabilirsin” mesajını vermesi gerekiyor.

Arkadaş takdiri
“Öğretmen ve arkadaş takdiri ise diğer motivasyon kaynakları olarak ifade edildi. Öğrencinin mutlaka dinlemeyi öğrenmesi gerektiğine işaret edilen araştırmaya göre, bu konudaki en önemli aktör anne ve baba. Evde dinleme alışkanlığı kazanmayan çocuk okulda da öğretmenini ve arkadaşlarını dinlemiyor. İletişim sorunu yaşayan öğrenci kendisinden ne istendiğini bilmiyor, bu da başarısızlıktan antisosyalliğe kadar birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Araştırmada, öğrenci başarısındaki en önemli engellerden ikisini yasak ve baskıların oluşturduğu vurgulandı.

Çocuklarda ‘okul reddi’
Uzmanlar, kendi başlarına yapabilecek becerileri gelişmeyen çocukların, okul döneminde panik yaşayabileceği için okula gitmeyi reddedebileceği uyarısında bulundu. Okul reddi halinde, “Okula gider misin?” yerine sakin ama kararlı bir tutumla, “Okula gitme zamanı geldi, ihtiyacın olduğunda ben de orada olacağım, alışacaksın” denilmeli. Okula gidilmediğinde ise “Evde oyun oynaması, TV seyretmesine izin verilmemesi” gerektiğini belirten uzmanlar, okula gitmediğinde ise “Okul formasının giydirilip evde oturtulması” önerisinde bulundu. Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Runa İdil Uslu, çocukların ilk kez okula başlama sürecinde ailelerin ve eğitmenlerin bilinçli olması gerektiğini söyledi

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,441 saniyede oluşturuldu.