Benim Kolesterolüm Genetik Mi?

 

Kolesterolü ve trigliseridi yüksek olan hastaların yüzünü hemen bir şaşkınlık ifadesi kaplar. Bunun nedeni hastaların sorunun sadece dengesiz beslenmeden kaynaklandığını düşünmeleridir.

Lipit yüksekliği sorununun beslenmeden çok,kalıtsal veya ailevî etkenlerle, bazı hastalıklarla ya da kullandığınız ilaçlarla ilişkili olduğunu bilmezseniz boş yere üzülebilirsiniz. LDL kolesterol yüksekliğinin de, HDL kolesterol yüksekliğinin de, trigliserit artışının da bazı önemli hastalıkların ilk işaretleri olabileceğini bilmenizde ve bu problemlerin kaynaklı olabileceğini unutmamanızda yarar var.

Kısacası kolesterol ve trigliserit artışı, kalıtsal veya edinsel olabilir. Kalıtsal veya ailevî kolesterol ve trigliserit yüksekliği sorunu LDL’nin (kötü kolesterol) üretimindeki bozukluklardan, LDL kolesterolü taşıyan proteinlerindeki (apolipoprotein B) ailevî kusurlardan, trigliserit metabolizmasında önemli işlevler üstlenen lipoprotein lipaz aktivitesindeki yetersizlikten, düşük miktarda apo A-1 proteini üretimi sonucu HDL (iyi kolesterol) üretimindeki azalmadan Kas ve kirişlerinizin üzerinde, gözkapaklarınızda sarı renkli cilt kabarıklıkları (ksantomlar) fark ederseniz.

•Ailenizde şeker hastaları ve/veya ürik asit yüksekliği olanların fazla sayıda olduğunu düşünüyorsanız,
•Birinci derece akrabalarınızda erken yaşlarda koroner arter hastalığına bağlı kalp krizleri ve ani ölümler varsa,
•Tekrarlayan karın ağrısı ile karakterli akut pankreatit ataklarından yakınıyorsanız, ailevî kolesterol-lipit sorunlarının sizi de ilgilendirebileceğini düşünmeli ve uzman bir doktordan yardım istemelisiniz.

DR ECE HATTAT
Avrupa Cinsel Tıp Akademisi Üyesi ve Hattat Hastanesi Cinsel Wellness Kliniği Direktörü

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,445 saniyede oluşturuldu.