Beyniniz için yürüyün…

Beynin hafızayla ilgili olan kısmı hippocampus psikologlara göre ancak yürüyüş ile normal seyrinde devam edebiliyor.  Yetişkin bireylerde hafızanın şekillenmesi için önemli olan “hippocampus” bölümü 55-60 yaşlarından itibaren körelmeye başlar. Psikologlar  sadece düzenli yürüyüş ile sağlıklı tutulabileceğini belirtiyor.

New York Times’da yayınlanan bir araştırmaya göre; uzmanlar 120 kişiden oluşan 60 yaş grubunda kadın ve erkekleri bir araya getirdi. 2 grup halinde ayrılan katılımcılardan birinci kısım haftada 3 kez bir parkur boyunca yürürken, diğeri spor salonunda aerobik ve yoga gibi alıştırmalar yaptılar.

1 yıl sonra yürüyüş yapanların beyin görüntülerine bakıldığında hippocampus normalden %2 oranında daha fazla büyümüştü. Diğer gruptakilerde ise 1,4’lük bir düşüş gözlemlendi.

Araştırma sonucunda 45 yaş üstü kişilerin spor salonları yerine düzenli olarak yürüyüş yapmayı tercih edebilecekleri belirtildi. Düzenli yürüyüş yapmak sadece beynin değil vücudun tüm kısımlarının düzgün çalışabilmesi için de büyük önem taşıyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,438 saniyede oluşturuldu.