Bir Köpek Saldırısından Nasıl Kaçarsınız?

Bir köpek saldırısından nasıl kaçıp kurtulacağınızı anlamak için dikkatlice okuyun!

Saldırıyı önleyin

Her zaman korunma tedaviden iyidir denir. Dolayısıyla kendinizi köpek saldırısında savunma yolları bulmak yerine saldırıdan kaçınma yollarını bulmalısınız. Öncelikle köpeklerin alanına girmeyin. Onları ne kadar yok saymak isteseniz de, köpekler kendi alanlarına girildiği zaman en vahşi hayvanlardan biri olurlar. Eğer yanlışlıkla onların alanına girdiyseniz hızlı hareketlerde bulunarak kendinizi tehlike olarak algılatmayın.

İkinci olarak, onunla başa çıkmadan önce köpeğin sizi tanımasına izin verin. Köpeğe doğru gidin ve sizi koklamasına izin verin.

Üçüncü olarak köpeğin heyecanlanmasına neden olmayın. Uyuyan köpek yatmaya devam etsin, yemek yiyen ve hırlayan köpekten uzak durun. Ve yeni anne olan köpeklerden uzak durun, çünkü koruma güdüleri çok kuvvetlidir.

Tehlike çanlarına kulak verin

Bardaki sinirli adamı nasıl fark ediyorsanız, köpeği de fark edebilirsiniz. Tehlike sinyallerini aldığınız an oradan uzaklaşın. Köpek hırlaması saldıracak olmasının ilk işaretidir. Ağzından salya geliyor ve gözünde nefret dolu bir bakış ile bakıyorsa, sizinle iyi anlaşacak gibi görünmüyor demektir. Gövdesini kaldırmış mı, kulakları dikleşmiş mi ve kuyruğu yukarda mı duruyor? Eğer bunların hepsi varsa normalden daha hızlı sıvışın.

Ne yapmamalı?

Sinirli bir köpeğin gözlerine bakmayın, bu onu daha agresif yapacaktır. Ve sakın köpeğe arkanızı dönmeyin, kendinizi kolay hedef haline getirirsiniz. Eğer köpek etrafınızda dönüyorsa siz de onunla beraber dönün. Sakın kaçmaya çalışmayın, köpek sizden daha hızlı koşuyor bunu unutmayın. Köpek size saldırırsa onu yumruklamaya ve ya tekmelemeye çalışmayın, çünkü yakaladığı parçanızı bırakmayacaktır.

Ne yapmalı?

Eğer köpek sizi tehdit ediyorsa, sabit durun ve bununla yüzleşin. Güçlü durun, elleriniz yanlarda olsun ve köpeğin tepkisine bakın. Hayvanla aranıza bir şey koyabilmeniz iyi olacaktır böylece saldırırsa direkt sizin etinize ulaşmayacaktır. Köpekle yavaşça ve sakin konuşun. Göz kontağı kesinlikle olmasın, ve ‘hadi iyi çocuk evine dön.’ gibi kelimelerle onun sakinleşmesini ve uzaklaşmasını sağlayın. Eğer köpek size saldırırsa ve yere düşürürse, elinizle yüzünüzü ve boynunuzu koruyun ve ölü numarası yapın sakın bağırmayın. Köpek size olan ilgisini kaybedip, oynayacak yeni bir şey bulacaktır.

Köpeklere karşı dikkatli olun

Birçok erkek köpek beslemeyi sever, bayanlara daha çekici görünürler, iyi arkadaşlık ederler. Ama bu onların saldırmayacakları anlamına gelmemektedir. O yüzden her zaman hazırlıklı ve dikkatli olun.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,451 saniyede oluşturuldu.