Biranın kadına faydası…

İspanya’da yapılan araştırmalar sonucunda, biranın kadınlar üzerinde olumlu bir etkisi ortaya çıktı. İspanyol bilim adamları makul miktarda bira içmenin osteoporozdan koruyabileceğini açıkladılar.Makul miktarda bira içmenin osteoporozdan koruyabileceği öğrenildi. İspanyol bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre düzenli olarak bira içen kadınların kemik yoğunluğu değerleri daha yüksek. Bu durum alkolle değil, biranın içindeki bitkisel hormonlarla ilgili diyor araştırmacılar.

Günde iki ölçü alkol kemiklere yarardan çok zarar vermekte çünkü. Osteoporoz veya kemik erimesi menopozdan sonra kadınlarda sıkça görülmekte. Kemik erimesi D vitamini ve kalsiyumla önlenebilmekte. Extremadura Üniversitesi bilim insanları şimdi biranın da osteoporoz önleyici etkisi olabileceğini buldular. Araştırma çerçevesinde yaş ortalaması 48 olan 1700 kadının parmaklarındaki kemik yoğunluğu ölçülmüş. Bu şekilde düzenli olarak makul miktarda bira içen kadınların kemik yoğunluğunun daha yüksek olduğu ortaya çıkmış.

Tahminlere göre biranın içindeki bitkisel östrojenler kemikleri güçlendirmekte ve bilim insanları bundan sonraki çalışmalarında bu konuyu araştıracaklar.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,453 saniyede oluşturuldu.