Bisikletler iş yolunda…

İngiltere’de 70 şirket hükümetin işe bisikletle gitmeyi teşvik eden tasarısını imzaladı. Şirketler bununla çalışanlarına bisiklet parkı, soyunma odası gibi temel hizmetleri sunmayı taahhüt ediyor…

SkyB, E.ON ve Glaxo Smith Kline (GSK) devletin işe bisikletle giden kişi sayısını artırmak için hazırladığı tasarıyı imzalayan 70 İngiliz şirketinden sadece bir kaçı… Şirketler altına imza attıkları belge ile bisikletlerin güvenliğini sağlayacaklarını, şirket içerisinde üst değiştirme alanları yaratacaklarını ve bisiklet tamir hizmetlerine ulaşımı kolaylaştıracaklarını garanti altına almış oluyor. Yerel otoriteler, hastaneler gibi bir çok farklı sektörden tasarıyı destekleyen işverenler hükümetin “işe bisikletle gitme” tasarısı sayesinde işe bisikletle giden çalışanların bisiklet ve ekipman giderlerini vergiden düşebiliyorlar.

Hedef bisikletçi sayısını 3 katına çıkarmak

Ulaşım Sekreteri Andrew Adonis hükümetin hedefinin işlerine bisikletle giden çalışan sayısını üç katına çıkarmak olduğunu belirtiyor. Glaxo Smith Kline daha şimdiden bisikletçiler için sağladığı imkanları artırarak işe bisikletle gelen sayısını 3 katına çıkarmış bile…

İngiltere’nin en büyük iş lobisi CBI da bu harekete destek veriyor. Kurumun genel müdürü Richard Lambert, “Bu girişim hepimize işverenlerin attığı küçük adımların çalışanları işe bisikletle gitmeye nasıl teşvik edebildiğini gösteriyor. Bisiklet karbon emisyonunu düşürüyor ve böylelikle işverenin kurumsal sosyal sorumluluk hedeflerinin bir parçası olabilir” şeklinde konuşuyor.

Tasarının avantajları

• Ulaşım masrafından tasarruf ediliyor
• Çaşılan günlük egzersizini yaptığı için spor merkezi ihtiyacı ortadan kalkıyor
• Çalışanlar daha neşeli, motive, fit ve dakik oluyor
• Şirketlerin yan haklar paketi değer kazanıyor
• Çalışan bağlılığı artıyor
• Şirket otoparkı rahatlıyor, misafir araçlara yer açılıyor
• Şirket karbon emisyonunu düşürerek sosyal sorumluluğunu yerine getiriyor

Sistem nasıl çalışıyor

• Şirketler bir web sitesi üzerinden programa (Cyclescheme) kayıt oluyor.

• Çalışanlar projeye dahil olan 1000’in üzerinde bisiklet mağazasından istedikleri bisikleti ve ekipmanı seçiyor. Bisiklet mağazasından seçtiği ürünlerin tutarını belirten bir belge alıyor. Bununla web sitesine kaydoluyor ve resmi bir belge talep ediyor.

• Bu talep şirkete ulaştırılıyor ve şirketin onayı alındıktan sonra Cyclescheme bisiklet ve ekipmanların faturasını şirkete gönderiyor. Çalışana da imzalaması için bir kira sözleşmesi gönderiliyor.

• Bisikletin parası ödenir ödenmez çalışana bir belge gidiyor ve o da bu belgeyle mağazaya gidip seçtiği ürünleri teslim alıyor.

• Eğer isterse çalışan makul bir piyasa değeri üzerinden (yüzde 10 indirim de yapılıyor) şirkete ödeme yaparak bisiklete sahip olabiliyor.

Çalışanlar ne diyor?

Ben Wallace: “Eylülden beri 1300 km yol yaptım”

İşe 10 yıl önce üniversiteye giderken aldığım eski bir dağ bisikleti ile gidip geliyordum. Bu tasarı sayesinde daha iyi bir bisiklete sahip oldum ve artık işe daha sık bisikletle gidiyorum. Yaklaşık 6 aydır haftada ortalama 4 gün bisikletle gidip geliyorum ve Eylülden bu yana 1300 kilometre yol yapmışım! Bu sayede daha fit bir vücudum olduğu gibi çevreye yararlı bir şey yaptığımı da hissediyorum. Tasarıyı sonuna kadar destekliyorum ve umarım herkesin benimkisi gibi başarı hikayesi olur.

Heather Imbush: “Ben yapabiliyorsam herkes yapar”

İşyerim taşındıktan sonra ev ile işyeri arasındaki yol oldukça kısaldı. Ben de işe bisikletle gitmeye karar verdim. Bu tasarı ile bir bisiklet fırsatının sunulduğunu öğrenince çok sevindim.Kendime çok iyi bir bisikletle birlikte ceket, ışık, kilit, kask gibi gerekli tüm ekipmanı aldım. Artık işe bisiklete gidiyorum ve buna bayılıyorum. 53 yaşındayım ve ailemde kolestrole bağlı kalp krizi vakaları var. Dolayısıyla sağlığım için çok iyi bir şey yapıyorum.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 165 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,448 saniyede oluşturuldu.