Bittiğinin Anlaşıldığı Anlar…

 

 

Bazı insanlar en ufak bir hatada affetmez siler bitirir ilişkiyi. Bazısı da vardır ki asla kapatamaz o defteri; sürdürür, süründürür ilişkiyi. Peki hangisi doğru olanı? Ani kararla bitiren mi yoksa sakız gibi uzatıp karşı taraftan nefret edecek raddeye kadar getiren mi? Hâlâ o ilişkide kurtarılacak bir şeyler var mıdır yoksa geçmiş midir son kullanma tarihi?

Birlikteliğin yüzde yüzünün mutlu geçirildiği bir ilişki olmadığını çoktan itiraf etti uzmanlar. Hatta bir kısım uzmanlar, mutlu geçirilen zamanlar kadar, yaşanılan sıkıntıların da çiftleri birbirine bağladığını şiddetle savunuyor. Yoksa neden kutsal evlilik yemini bütün dillerde “iyi günde ve kötü günde” diye başlasın ki?
Ne kadar yeminler edilse de, Shakespeare’e bulanmış romantik aşk cümleleri söylense de, gerçek ilişkiler her zaman mutlu sonla noktalanan Hollywood filmlerindense, uzadıkça uzayan ve sonu asla gelmeyecek gibi görünen bir Yalan Rüzgarı dizisine benziyor. Tam her şeyi hallettik artık mesut ve bahtiyar olabiliriz diyoruz ki, ya yeni bir sorun başlıyor ya da geçmişe gömdüğümüz bir mesele, su yüzüne çıkıyor. Hele konu ilişkiler olunca, onca yaşanmışlık, onca aşılan sorun ayrı bir külfet getiriyor iki tarafa da. O kadar uğraş çabala, sonra bir adım yol almamışız hissinde şeytan soruyor içeriden; “Tükendik mi acaba?”
Kabul edin. Bitirmek daha zordur başlamaktan. Bitirdikten sonra yeniden başlamak ise en içinden çıkılmaz olanıdır. Bu yüzden hislerinizi iyi analiz edip kendi iyiliğiniz için en doğru kararı vermeniz, gelecekteki mutluluğunuz -veya mutsuzluğunuz- için çok önemli. Eğer aşağıdaki maddeler çoğunlukla ilişkinizin içinde bulunduğu durumu tanımlıyorsa belki de birlikteliğiniz çoktan bitmiştir de siz farkında değilsinizdir…

1. Birlikteyken Sıkılıyorsanız…
İnsan dediğimiz öyle bir varlıktır ki, an gelir ailesinden, kendi canından, kanından bile sıkılır. Ama bizim bahsettiğimiz buluştuğunuzda, birlikteyken yapacak, konuşacak bir şey bulamamaktan kaynaklanan ve tekrarlayan sıkılma anları.
İlişki daha tazeyken yaşanan canım cicim zamanlarında iki taraf da kendini farklı gösterir. Biraz kendini beğendirmek, biraz da karşısındakini kırmamaktır amaç aslında. Zaman geçtikçe başlarda yapılan o romantik jestlerden, aşk dolu cümlelerden eser kalmaz. İlişki ilerleyip taşlar da oturunca artık gerçek yüzler ve istekler ortaya çıkmaya başlar.
Birlikte geçirdiğiniz anları şöyle bir hatırlayın ve kendinize dürüstçe sorun: “Onsuz nasıl olurdu?” Yanınızda o değil de, sevdiğiniz bir arkadaşınız olsaydı daha mı çok eğlenirdiniz? Yoksa yanınızda o olmuş ya da başkası, fark etmez mi? Eğer cevabınız, başkasıyla daha iyi eğlenebileceğiniz yönündeyse onu özel yapan şeyler ilişkinin gidişatında erimiş olabilir. Bu konuda kendinizi suçlu hissetmenize gerek yok. Uzun süren pek çok ilişki zamanla bayağılaşıp sıradanlığa sarabilir.

2. Seks Konusu
Sıradanlığın yatak odasına taşınmasından daha kötüsü, haftanın belli günlerinde sadece içgüdüsel isteklerle yapılan duygusuz seksin, aslında ilişkinizde hiçbir sorun olmadığını düşündürmesidir. Özellikle erkekler seks bittiğinde uyuklamanın bu kadar “oturmuş” bir ilişkide herhangi bir sorun yaratamayacağı konusunda emindirler.
Oysa cinsellik, hormonal veya içgüdüsel bir dürtünün ötesinde bir duygu paylaşımıdır; bir heyecan, bir keşiftir. Eğer siz ya da partneriniz yatakta artık yeni şeyler denemenizin gereği olmadığını düşünüyor, seksi daha çok bir barışma aracı ya da sıkıldığınızda güzel vakit geçirebileceğiniz, aynı zamanda sportif bir aktivite olarak görüyorsanız ilişkinizi gözden geçirmenizde yarar var. Burada yine karşı tarafı suçlamadan önce sizin ilk adımı atmanızı öneririz. Yeni seks oyunlarını ve oyuncaklarını denemek sadece cinsel hayatınıza değil, bütün ilişkinize yeni bir enerji getirecek. Oyun ve oyuncaklar denince gözünüz korkmasın. Öyle çok büyük değişikliklere ihtiyacınız yok. En basitinden bir kere de ışıklar açıkken sevişmeyi deneyin. Ayrıca yatak odasıyla sınırlı kalmak yerine farklı yerler denemeniz de işe heyecan katacaktır. Eğer bu denemelerinize rağmen, seks sırasında o karşılıklı yoğun duyguları hissetmiyor, buna daha çok “ilişkinin tadı tuzu” gözüyle bakıyorsanız belki de ilişkinizi sonlandırarak hayatınızda köklü değişiklikler yapmanın zamanı gelmiştir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,477 saniyede oluşturuldu.