Boy uzatma egzersizleri…

 

Boy uzatma egzersizleri, boy uzatma teknikleri ve yöntemleri boyunuz ile ilgili problemleriniz varsa işte size boy uzatma yolları. Boy uzunluğu genetik faktörlere bağlı olduğu gibi çevresel faktörlere de bağlıdır. Çocukluk döneminde tüketilen besinler boy uzunluğuna etki etmektedir. Bu sebeple aileler boy uzatma yöntemleri hakkında evlatları daha küçükken bilgilenmeye başlamaktadır.

Süt tüketiminin boyu uzattığı yönündeki kanı kısmen doğru olmakla birlikte süt içmenin doğrudan boy uzunluğu üzerinde etkisi olduğunu söylemek bireyi yanılgıya düşürecektir. Boy uzatma yolları arasında elbette ki gelişim döneminde süt tüketmek ve gerekli besinleri gerektiği miktarda almak bulunmaktadır.

Boy uzatma yolları son dönemlerde çeşitlilik göstermeye başladı diyebiliriz. Ülkemizde ve yurt dışında yapılan çeşitli bilimsel araştırmalar ile boy uzatma yöntemleri artırılmaya ve hastalar için daha kolay yöntemler geliştirilmeye devam ediyor. Boy uzatma ameliyatları olduğu gibi, boy uzatma için çeşitli egzersizler de uygulanabiliyor.

Boy uzatma yolları arasında ortopedi ve özellikle travmataloji dalında oldukça sık kullanılan “İlizarov” yöntemi yer alıyor. Bu yöntem ile doğum sırasında ya da sonradan ayak üzerindeki deformasyonlara çözümler üretilmekte ve boy uzatma konusunda yararlanılmaktadır. Uzmanlık gerektiren özel bir yöntem olan İlizarov yöntemi, boy uzatma yöntemleri arasında yer almaktadır ve alanında başarılı doktorlarca hastaya uygulanmalıdır.

Boy uzatma ameliyatlar gibi zahmetli yollara her zaman başvurmak durumunda kalmıyoruz. Elbette ki daha pratik yöntemler de mevcut ve bunlar da boy uzatma yolları arasında yer almaktadır. Özellikle dermataloji dalından destek almanız gerektiğini belirtmekle birlikte, toplum arasında yaygın olarak bilinen egzersizleri kendiniz de uygulayabilirsiniz. Basketbol sporu yapmak da bunlar arasında yer almaktadır.

Bir diğer yöntem ise kemik içerisine çivi yerleştirmek suretiyle boy uzatma yoluna gidilmesidir. Günlük olarak daha önceden belirlenen miktarda kemiklerde uzama sağlanıyor. Genel olarak günde 1 mm uzamayı hasta kendi kendisine kumanda ile yapabiliyor. Yatalak hastalar için boy uzatma yöntemleri arasında en çok kemiğe yerleştirilen çivi yöntemi tercih ediliyor. Boy uzatma egzersizleri ve boy uzatan hareketler
Boy uzatma egzersizleri ve hareketleri
Boy kısalığı şikayeti olanlar için boy uzatma egzersizleri oldukça büyük önem taşıyan hareketlerdir. Boy uzatma egzersizlerinin temel amacı, ana kasları ve uzamaya elverişli eklemleri kemikleri ve dokuları aktive derek boy uzamasını hızlandırmaktır.
Boy uzatma egzersizleri ile boy uzamasının ne denli hızlı ve kalıcı olduğu, bilimsel olarak ta ispatlanmıştır. Özellikle anaerobik enerji tüketimini sağlayan yoğun ve özel bir takım egzersizler, hem kemikleri uzatmakta hem de büyüme hormonunun salgılanmasını hızlandırmaktadır. Bu yazıda da zaten boy uzamasını hızlandıran tarzda önemli 3 adet egzersiz yöntemi tarif edilecektir. Boy uzatma egzersizlerinin amacı, vücudun boy uzamasını engelleyen bir takım faktörleri elimine ederek bedenimizi boy uzama sürecine daha yatkın hale getirecek fiziksel ve hormon salgısı ortamını hazırlamaktır. Karın, bel, sırt ve kalça kaslarını güçlendiren dayanıklık egzersizleri, özellikle omurlar arası açıklığı en üst seviyeye taşıyarak boy uzamasına yardımcı olmaktadır. İnsanların sırt bel ve kuyruk sokumu omurlarında doğal bir açıklık vardır. Bu açıklık 2 katına çıkartılırsa ortalama 4-5 cm doğal boy uzamasına neden olmaktadır.

İyi bir boy uzatma egzersizi programı, vücudun boy uzamasını etki eden tüm doku, kıkırdak ve kemiklerini harekete geçirmektedir. Bu da hem esnek ve sağlam bir vücuda ulaşmanızı sağlar hem de boy uzaması için sizlere imkan tanır.

Şimdi gelelim boy uzama egzersizlerine:

boy uzatma egzersizi
Askıda durma veya asılma egzersizi – Boy uzamasını engelleyen en önemli etkenlerden birisi yer çekimidir. Dikey pozisyonda askıda kaldığınızda vücudunuza gün boyunca binen yer çekimi baskısını hafifletmiş olursunuz. Özellikle eklemler, kıkırdaklar ve boy uzatan kemik uçları rahatlar. Ancak aşırı biçimde askıda kalmanın da yan etkileri olabilir. Özellikle ağırlığı kalça ve torso kaslarına bindirdiği için vertebra omurları arasındaki gerginliği azaltır. ve Çok nadiren de olsa bel fıtığına neden olabilir. Düzenli olarak günde 20 dakikayı aşmamak kaydıyla yapılan askıda durma egzersizi, 4-6 cm arası boy uzamasına neden olabilmektedir. Evinizde yatay bar, (barfiks çekme demir çubuğu) var ise askıda durma egzersizlerini bununla yapabilirsiniz. Ağır bir vücuda sahip olanlar için öncelikle bir zayıflama diyet programı uygulamasını tavsiye ediyorum. böylece kalça ve bacak bölgesine daha az yük binmiş olur.

Askıda kalma hareketi nasıl yapılır?

Aynen barfiks çeker gibi pozisyon alıp iki elimizi omuz hizasında yatay bardan tutuyoruz. Askıda iken kollarımızı omuzları, kalça ve bacakları mümkün olduğunca serbest bırakıp relax hale geçiyoruz. 20 saniye kadar askıda kalıp 40 saniye dinleniyoruz ve bunu en az 3 kez, en fazla da 20 tekrar yapıyoruz. Ayaklarınıza ağırlık bilekliği takarsanız hareketin bacaklarda boy uzatma etkisi daha fazla olur.

yüzerek boy uzatma
Yerde yüzme hareketi ( egzersizi ) – Aynı zamanda çapraz bacak çırpması hareketi de denilen bu egzersiz ile özellikle bacak ve baldır bölgesi uzaması için faydalar sağlanmaktadır. Yüzükoyun yatarak iki elimizi öne doğru uzatıyoruz ve bacaklarımızla da suda bacak çırpma hareketi yapıyoruz. Sol kol da sap kola göre havada olacak ve dirseklerden kırmamaya özen göstereceğiz. Aynı pozisyon bacaklar için de geçerlidir. her 4 saniyede bir bacakların birisi kırılmadan kalkarken diğeri ağır ağır inecek, aynı zamanda kollar da aynı hareketi yapacak. Hareketi 20 saniyede tamamladıktan sonra 40 saniye dinleniyorsunuz. Yerde yüzme hareketi, bacak kaslarını güçlendirir ve yer çekiminin bacaklara yük vermesine engel olur.

boy uzatma hareketleri
Kalça kaldırma egzersizi – Kalça yükseltme hareketi olarak ta bilinen bu hareket, basit ancak etkili bir boy uzatma egzersizidir. Bir çok fitness hocası da bu hareketi çok kullanmaktadır. Yere sırtüstü yatma pozisyonu alıyoruz ve bacaklarımızı resimdeki gibi dikerek kalçayı kaldırmaya başlıyoruz. Sırtımıza ve bilhassa omzumuza yük biniyor. Kalça kaldırma egzersizi ile özellikle bel omurları bu hareketle gerilmekte ve boy uzatacak kadar bir esneklik kazanması sağlanmaktadır. Bu hareketi de 20 saniye kadar yaparak 30 saniye gergin pozisyonda kalıyoruz. Kalça kaslarının iyice gerginleştiğini hissedince 30 saniye kadar binlenip hareketi tekrarlıyoruz. Bu hareketi dilediğiniz kadar tekrarlamanızda sakınca yoktur.

Kas, eklem ve kıkırdak dokularını ilgilendiren bir rahatsızlığınız varsa boy uzatma egzersizlerini bir doktora danışarak yapmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca boy uzatma diyeti ile bir beslenme programı oluşturmak ta boy uzamasını hızlandırıcı etki oluşturmaktadır.

Gerilme egzersizleri de yukarıdaki boy uzatma egzersizleri gibi boy uzamasına yardımcı olmaktadır. Yeni başlayanlar için gerilme egzersizleri ilk bir aylık dönemde hafif tempo ile yapılmalı ve vücut bu gerinme egzersizlerine alışınca tempo ağır ağır yükseltilmelidir. Vücudun bu tür gerilme egzersizlerine uyum sağlaması için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir.

Şayet boy uzatma egzersizleri programını disiplinli bir biçimde yaparsanız zamanla büyüme hormonlarınız aktif hale gelecek ve boy uzaması için normal seviyelerden daha fazla salgılanmaya başlayacaktır. Boy uzatma egzersizleri’ni çok aşırı yapmak değil, zamana yayarak düzenli bir biçimde sürdürmek boy uzatmak için en önemli yöntem ve ipucudur.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,467 saniyede oluşturuldu.