Bu kez de İsrail’li pilotlara ‘one minute’

israil-pilotTürkiye ikili ilişkilerde yeni bir krize izin vermeden Konya’da İsrail pilotlarının eğitim amaçlı uçuş yapacağı tatbikatı iptal etti. Olay, Türkiye’nin yeni Ortadoğu politikasıyla örtüşüyor…

Türkiye-İsrail ilişkilerinde tarihi bir dönem yaşanıyor. İsrail’in Konya’da askeri pilotlarını eğitmek için aldığı izin dolaylı olarak Ankara Hükümeti tarafından engellendi. Anadolu Kartalı Tatbikatı’nın uluslararası kısmı iptal edildi. Türkiye ile İsrail arasındaki askeri işbirliği anlaşması çerçevesinde, İsrail uçakları en son geçen yıl sonbaharda, Konya merkezli yapılan Anadolu Kartalı tatbikatı’na katılmışlardı.

ORTADOĞU’YA GÜÇLÜ MESAJ

Gazze’ye yönelik İsrail saldırılarını artması üzerine Türk kamuoyunda yeniden tartışmaya açılan “İsrail’in eğitim amaçlı Türk hava sahası kullanıyor olması” tarih oluyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta “One minute” çıkışıyla İsrail’e gösterdiği Gazze tepkisinin ardından Ankara hükümeti’nin İsrail’e eğitim uçusu iznini devam ettirip ettirmeyeceği merakla bekleniyordu.

Yapılan planlamalar çerçevesinde, İsrail pilotlarının bu yıl da Konya’da 12 – 24 Ekim’deki askeri tatbikata katılmaları bekleniyordu. Tatbikatta, ABD, İtalya ve NATO uçakları da yer alacaktı.

ULUSLARARASI KISMI İPTAL EDİLDİ

Ancak Türkiye, sürpriz bir kararla, Anadolu Kartalı tatbikatının uluslararası bölümünü iptal etti. İsrail’in Ankara Büyükelçiliği sözcüsü Amit Zarouk da tatbikatın uluslararası bölümünün iptal edildiğini doğruladı. Zarouk, sadece İsrail’in değil, tatbikata katılmaları planlanan diğer ülkelerin de bu yıl tatbikatta yer almayacaklarını, önümüzdeki yıllarda yapılacak tatbikatlar konusunda ise herhangi bir karar bulunmadığını söyledi.

Ancak Ankara diplomatik kulislerde, bu “iptal”, Türkiye’nin doğrudan İsrail’i karşısına almadan bulduğu bir “formül” olarak yorumlandı

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 168 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,372 saniyede oluşturuldu.