Çakra diyeti nedir?

Çakra diyeti nedir?

Vücudunuzun enerji noktalarını yani çakralarınızı harekete geçirmek için farklı renklerde besinler tüketmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Çakra diyeti nedir? Çakra diyetinde hangi besinler yenir?

yoga-4Çakra diyeti, binlerce yıl önce keşişlerin daha uzun yaşamak için yedikleri besinleri temel alıyor. Çakralara enerji yükleyen ve sağlıklı olmayı sağlayan çakra diyeti, yiyeceklere başka bir gözle bakmayı sağlıyor. Çakraların vücudumuzda girdap şeklinde dönen enerji noktaları olduğuna inanılıyor. Bu noktaları meditasyon gibi spritüal egzersizlerle geliştirmek mümkün. Eğer vücudumuzla ilgilenir veya ne yediğimizi önemsersek bu noktaları da geliştirebiliriz. Çakra diyetinde kendimize uygun beslenmeyi öğrenmemiz önemli. Çünkü çakra diyeti besinlerin sadece içeriğini değil aynı zamanda besinlerin titreşimsel doğasıyla bütün çakra sistemini ele alan bir diyet. Dr. Mehmet Öz’ün programına da konu olan çakra diyeti tüm detayları

Enerjimizi hareket geçirmek için ömür boyu uymamız gereken bir diyete ihtiyacımız var. Biz nasıl dinamik bir canlıysak, yediklerimizin de akıcı ve esnek olması gerekmez mi sizce? Vücudumuzun yoğun salınımından ruhumuzun en ince titreşimine kadar her yiyecekten gelen enerji frekansı vücudumuzda dolaşıyor. Nasıl beslendiğimize dikkat edersek bu titreşimleri de kontrol edebiliriz. Görünmeyen enerji maddeden daha hızlı hareket eder ve fiziksel görünümümüzü belirlemede rol oynar. Peki bilinçli olarak enerjimizi yönlendirebilirsek, fiziksel görüntümüzün değişmesinde de etkimiz olmaz mı? Bunu vücudumuzun farklı noktalarında bulunan yedi büyük endokrin salgılama noktasını yani çakralarımızı harekete geçirerek yapabiliriz. Çakra diyeti besinlerin rengini önemsiyor, çünkü besinlerin rengine sebep olan biyokimya vücudun belli bir noktasıyla etkileşime geçiyor. İşte vücudumuzdaki çakra noktalarına göre tüketmemiz gereken besinler…

Kök ÇakraÇakra diyeti nedir?

Omuriliğin alt ucunda yer alır. Hayatta kalma içgüdüsü ve odaklanma ile ilgilidir. Tüm çakraların temelidir. Elementi topraktır. Rengi kırmıızıdır. Organlarımızda bağırsak ve rektumla ilişkilendirilir. Kabızlık ve ishal gibi sorunlar yaşayanların şu kırmızı besinleri tüketmesi öneriliyor.

Sebzeler: Havuç, patates, yaban havucu, turp, pancar, soğan
Meyveler: Nar,
Proteinler: Yumurta, et, fasulye, soyalı ürünler, soya peyniri, fıstık ezmesi
Baharatlar: Siyah turp, paprika, frenk soğanı, kırmızı biber, kara biber

Sakral ÇakraÇakra diyeti nedir?

Karnın alt kısmında yer alır. Cinsellik ve yaratıcılıkla ilgilidir. Elementi sudur. Rengi turuncudur. Doğurganlık ve yaratıcılık konusunda sorun yaşayanlar şu turuncu besinleri tüketebilir.

Sebzeler: Kavun, mango, çilek, portakal, Hindistan cevizi, çarkıfelek meyvesi
Meyveler: Portakal, mandalina
Bal ve cevizler: Badem, ceviz
Baharatlar: Tarçın, vanilya, keçiboynuzu, tatlı paprika, susam tohumu, kimyon

Solar Pleksus ÇakrasıÇakra diyeti nedir?

Güç çakrası olarak da bilinir. Midenin üstünde yer alır. İnsanların yemekle ilişkisini belirler, özgüvenimizi ve irademizi temsil eder. Elementi ateştir. Rengi sarıdır. Yeme bozuklukları bu çakradaki dengesizliklerin oluşturduğu duygusal sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.

Tahıllar: Makarna, ekmek, pirinç, ay çekirdeği tohumu, kahvaltılık gevrekler, keten tohumu, sarı mercimek
Süt ürünleri/mandıra: Süt, peynir, yoğurt
Baharatlar: Zencefil, nane, melisa, sarı papatya, zerdeçal, kimyon, rezene

Kalp ÇakrasıÇakra diyeti nedir?

Göğüslerin tam ortasında bulunur. Sevgi, şefkat ve kişinin kendini kabul etmesiyle ilgilidir. Elementi havadır. Rengi yeşildir. Doğada gördüklerimizi temsil eder. Kalp çakrası için sevgi, tüm çakra sistemini dengeleyen bir cevherdir.

Sebzeler: Ispanak, kara hindiba, brokoli, karnabahar, lahana, kereviz, kabak, kıvırcık
Sıvılar: Yeşil çay
Baharatlar: Reyhan, adaçayı, kekik, kişniş, maydanoz

Boğaz ÇakrasıÇakra diyeti nedir?

Gırtlakta yer alır. Kendini ifade etme ve gerçeklikle ilgilidir. Elementi sestir. Rengi mavidir. Tiroit bezleriyle ilgilidir. Kalbinizle zihniniz arasında iletişim sorunu yaşıyorsanız, tiroitlerle ilgili sorun yaşayabilirsiniz. Boğaz çakrası için önerilen besinlerle zihninizin doğruları bulmasını sağlayabilirsiniz. Zihninizle kalbinizin koordine çalışması için bu yiyecekler iyi bir adım olabilir.

Sıvılar: Su, meyve suyu, bitki çayları
Meyveler: Limon, lime, greyfurt, kivi, yaban mersini,
Ağaç meyveleri: Elma, armut, şeftali, kayısı, erik
Baharatlar: Tuz, limon otu

Alın ÇakrasıÇakra diyeti nedir?

Üçüncü göz çakrası olarak da bilinir. İki kaşın ortasında yer alır. Hem fiziksel hem de ruhsal boyutta görme ile ilgilidir. Elementi ışıktır. Sezgilerimizi temsil eder. Vücudumuzda hormonların salınımından sorumlu hipofiz bezinde yer alır. Bu çakrayı beslerseniz, hipofiz bezini yani sezgilerinizi dengeleyebilirsiniz. Rengi çivit mavisidir.

Koyu renkli meyveler: Yaban mersini, siyah üzüm, böğürtlen, ahududu
Sıvılar: Kırmızı şarap, üzüm suyu
Baharatlar: Lavanta, haşhaş tohumu, pelin

Tepe ÇakrasıÇakra diyeti nedir?

Beynimizde bulunur. Taç çakra olarak da bilinir. En önemli çakra olarak kabul edilir. Beş duyumuzun zaman ve mekan ötesini algılamasıyla ilgilidir. Elementi düşüncedir. Amacı bütün düşünceleri tepe çakrasına taşımak, böylece aşağıdaki çakralara iletmektir. Rengi mordur.

Hava: Detoks
Sebzeler: Patlıcan
Tütsüler: Adaçayı, reçine, sarı sakız, ardıç ağacı

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 168 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,312 saniyede oluşturuldu.