CeBIT’e Çin damgası

cinCumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin bilişim alanında büyük bir hızla geliştiğini ve dünyadaki gelişmelerin gerisinde kalmadığını söyledi. Bilişim sektörünün artık krizden etkilenmediğini, krizden çıkışın aracı haline geldiğini de ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezi’nde düzenlenen ‘CeBIT Bilişim Fuarı ve Zirvesi’nin açılışını yaptı. Açılışta yaptığı konuşmada, bilişim sektörünü çok yakından takip ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin büyük bir hızla geliştiğini ve dünyadaki gelişmelerin de gerisinde kalmadığını ifade etti. Gül, “Yaşanan büyük ekonomik krize rağmen bütün büyük şirketlerin katılımı ve ciddi takip edilmesi, aslında bu fuarın değerini daha da çok artırıyor. Artık krizden etkilenmiyor bu sektörler, krizden çıkışın aracı haline geliyor. Herkes daha etkin, daha verimli, daha az maliyetli çalışabilmek için şirketlerini idare edebilmek için, daha kaliteli mal üretebilmek için burada sergilediğiniz araçlardan faydalanacaklardır.” dedi.

Bilişim Zirvesi’nde konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bugün dünyada yegane gücün bilgi olduğunu söyledi. Yıldırım, bilgiye sahip olan ve kullanan ülkelerin öne çıktığını, bundan mahrum kalan ülkelerin geri kaldığını kaydetti. 2003 yılında sadece 8 milyar dolarlık ciro hacmi olan bu alanın 2008 sonunda 30 milyar doların üzerine çıktığını ifade eden Yıldırım, “Küresel mali krizde bütün sektörler allak bullak olurken, bu sektör istikrarlı bir şekilde büyümeye, yatırım yapmaya devam etti.” diye konuştu. Bilgi toplumu ve bilgisayar okuryazarlığı kavramlarıyla bu dönemde karşılaştıklarını ifade eden Yıldırım, eskiden büyükler çocuklara öğretirken, bilgisayar çağında işlerin tersine döndüğünü, artık gençlerin büyüklere öğrettiğini söyledi. “Taban, tavanı zorlamaya başladı.” diyen Bakan, teknolojinin bir sektör olmaktan çıktığını, bir yaşam tarzına dönüştüğünü ifade etti. “Bugün artık cep telefonu olmadan bir hayat düşünmek mümkün değil.” sözlerine yer verdi.

FUARA ÇİN DAMGASI

Fuara Türkiye’den ve dünyadan birçok şirket ve marka katılsa da, yerli ve yabancı bilişim firmalarının ve cep operatörlerinin olmaması dikkat çekti. Fuarda en göze çarpan ise Çin üretimi olan ucuz cep telefonu markaları ve diğer ürün firmalarıydı. Concord Mobile, NG, My Phone, Trident, Digiphone, HFC China, Day Mobile gibi Çin ve Tayvan’da üretim yapan şirketler, Fuar’daki yerlerini almışlar. Geçen seneye oranla Çin’den ithalat yapan firmaların ve markaların sayısında artış yaşanıyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,484 saniyede oluşturuldu.