Çekici dudaklar!

Birbirimizi hatırlarken, yüzlerimizin çizgileri hafızalarımıza kazınıyor, çizgileri fazla ciltler zaman zaman üzgün ve yorgun kişilikleri ifade ediyor. Kırışıksız ve gergin ciltler ise mutlu kişilik olarak algılanıyor.

Bizi mutsuz kılan çizgilerin yaygınlığı ve derinliği, aynı zamanda biyolojik yaşımızın göstergesi olabiliyor. Dudak estetiğinde ve güzelliğindeki bu olumsuzluklara zaman içerisinde içeriye doğru dönükleşen, kavisleri kaybolmuş, kenarları düzleşmiş bir dudak yapısı ilave olmaya başlar; hatta birçok insan ruj sürerken dudaklarındaki bu olumsuz değişiklikleri belirgin olarak fark eder.

Yeniden yapılandırma
Dudak kaslarındaki dengesiz kasılmaları kontrol altına almakla işe başlanabilir. Minik bir botox uygulaması ile derin çizgilerin ve büzülmelerin olduğu yerlerdeki dudak kasları gevşetiliyor. Artık kasların estetik görüntümüz üzerindeki olumsuz sonuçları da kaldırıldı. Bu işlem için dakikalar yeterli. Sonuçlar için ise 1 – 2 hafta beklemek gerekiyor.

Hacim kazandırmak
Artık dudaklara hacim kazandırmak gerekiyor; bunun için naturel dolgulardan faydalanabiliyoruz; ama kalıcılıkları 6-8 aydan öteye gitmiyor, ya da bedeninizden alınacak kendi yağınızla dudaklara hacim kazandırmak en iyisi. Çünkü kendi yağınızla yapılan işlemlerin kalıcılığı da yıllar sürebiliyor. Kişinin toleransına göre anestezi gerektirmeyen ama ağrıya duyarlı kişilerde minik bir lokal anestezi ile rahatlıkla gerçekleştirilen işlemle dakikalar içerisinde yeni dudak formunuza kavuşabiliyorsunuz.

Çökmelerin doğurduğu kırışıklıklar
Cildin içerisindeki kolajen, elastin adı verilen proteinlerin kaybına bağlı derin çizgilerin de iyileştirilmesi gerekiyor. 12 ay kullanılabilen Nlite V lazer sistemi ile çizgiler onarılıyor; birkaç dakikada yapılan tedaviden sonra ilk 72 saatte kaybolan proteinler geri geliyor; bu proteinlerin kırışıklıkları küçültmesi için ise su depolaması gerekiyor ve en iyi sonucu görmek için 8-12 hafta gerekli.

Kalıcı makyaj estetiğe güzellik katılıyor
Bazı dudakların kırmızı kenarlarının renklerinin daha canlı olması ve dudak kenarlarındaki çizgilerin daha belirgin olması, güzelliği daha da zenginleştirebilir. Bunun için ise hafif bir kalıcı makyaj işlemini uygulamakta yarar var.

Mimik hatları da unutulmamalı
Burun köşeleri ile ağız köşelerini birleştiren derin mimik hatları da dudak problemleri olan hastaların çoğunda belirgindir. Estetik bütünlük açısından bu çizgilerinde küçültülmesi gerekiyor. Bu çizgiler acaba yüz kaslarındaki sarkmaya mı bağlı gelişmiş, ya da aşırı kullanıma bağlı o bölgede ciltte ve cilt altında proteinsel çökmeye mi bağlı oluşmuş, net olarak anlaşılmalıdır. Bu çizgiler için de yukarıdaki çözümler uygulanabilir; ancak yüz kaslarındaki sarkma problemi elirgin ise bir plastik cerrahtan yardım almakta yarar vardır.

Dudak dolgusunun kalıcılığını uzatmak için ne yapmalıyım?
Özellikle güneş ışınları, renkli kozmetikler, sigara tüketimi, klorlu sular ve olumsuz çevre koşullarından mümkün mertebe kaçınmalı. Cildin bakımını ise düzenli olarak yapmak gerekiyor, çizgilerin gerek azaltılması, gerekse de yenilerinin geciktirilmesi amacıyla bol C vitamini ve meyve asitleri bu bölgeye uygulanmalı. Güneş ışınlarının tehlikeli olduğunu dikkate alarak cilt yaşlanmasına karşı tüm gün koruma sağlayacak faktörlerin de cilde uygulanması gerekiyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 165 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,524 saniyede oluşturuldu.