Cildimiz İçin Hangi Bitkiyi Nasıl Kullanırız?

Tabiat eczanesinden bizlere sunulan ve herzaman yanıbaşımızda olan meyve, sebze ve bitkilerden cildimiz için istifade edebiliriz. Hangi ürünü nasıl kullanacağımız bu yazımızda bulacaksınız.

Avakado (Persea Americana):
Avakado yağıyla uzun vadeli bir tedavi uygulanması halinde egzama iyileşmektedir. Avakado yağı A, D ve E vitaminleri bakımından zengindir ve bu vitaminler cildin sağlığını korur. Avakado yağını doğrudan kaşınan, kızarmış ya da tahriş olmuş bölgeye uygulayabilirsiniz. Ağız yoluyla alındığında da aynı derecede faydalı olacaktır.
Papatya (Matricaria recutita):
Yalnızca papatya çayını içmekle kalmayın, bu çayı güzelce demleyip cildinizin sorunlu bölgelerine kompres yapın. Papatya çayı iltihaplı cilt hastalıklarının, özellikle mantar hastalıklarının tedavisinde yararlı olduğu Avrupa’ da onaylanmıştır.
Salatalık (Cucumis sativus):
Bir salatalığı soyup, varsa birazda avakado ekleyip blenderden geçirin. Elde edilen püreyi doğrudan sorunlu bölgeye sürüp 15 dakika ile 1 saat arasında bekletin. Salatalığın ayrıca yanıkları rahatlatma ve kırışıklıkları giderme özelliği vardır.
Aynı Safa Çiçeği ( Calendula officinalius):
Bu hoş görünüşlü küçük çiçek, halk arasında her türlü cilt problemini tedavi etmesiyle ün yapmıştır. Aynı safa çiçeği, akyuvarları zararlı mikropların üzerine çullanması için uyarır ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.
Havuç (Raucus Carota):
Havuç, cildin sağlıklı kalmasını ve ciltteki hasarları onaran karotenoid bakımından zengin bir kaynaktır. Şiddetli seyreden akneye karşı verilen Retin-A adlı ilaç, bir karotenoid preparatıdır.
Semizotu (Portulaca Oleracea):
Havuç gibi semizotu da karotenoid bakımından hayli zengindir. Bir avuç semizotunu üzerine havuç ve biraz ananas ekleyerek blenderden geçirin. Elde edeceğiniz karışımı yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin.
Ananas (Ananas comosus):
Cilt bakımında en son yenilik alfahidroksi asittir. (AHA) AHA ölü hücrelere tutan maddeleri ayrıştırarak, ölü deri hücrelerinin atılmasını sağlar. Dermetologlar AHA preparatlarını klinik olarak akne, cilt çatlakları, kırışıklıklar ve diğer cilt sorunlarının tedavisinde kullanırlar. Ayrıca yüz maskelerinde de faydalanırlar.

Aloe (Aloevera):
Aloenin yapraklarının çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde son derece etkilidir. Küçük yanıklar, kesikler ve diğer cilt sorunları için aloenin alt yapraklarından bir parça koparıp, ortasından uzunlamasına yarıp içinden çıkan jelatimsi özü yaranın üzerine sürmek yeterli olacaktır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,500 saniyede oluşturuldu.