Cilt temizliği sağlıklı bir cilde sahip olmanın ilk kuralı

Sağlıklı ve imrenilen bir cilde sahip olmak istiyorsanız, öncelikli olarak cilt temizliğine büyük önem vermeniz gerekir. Ayrıca temizlik kadar vitaminler de cilt sağlığı için çok önemlidir.
Cildin görevi, beden ısısını dengelemek, toksinleri bertaraf etmek ve bedeni bakterilerden korumaktır. Cildin sağlıklı ve çekici olması için her şeyden önce, onu temiz tutmalıdır. Cilt yıkanınca, yüzeyini koruyan doğal yağ tabakasının, normal asiditesi yok olur. Dolayısıyla, hem bu normal asiditeyi, hem de cildin doğal nemliliğini bilinçli olarak yenilemek gereklidir. Cildi koruyan öbür etkenler şunlardır: Besin, uyku, egzersiz, hareket, derin soluma vb…

Vitaminlerin önemi
– A vitamini: Yağda erir. Cildin genç kalmasını yardım eder. Saçın, tırnakların, dişlerin ve gözlerin bu vitamine ihtiyacı vardır. Etkisi, E ve D3 vitaminleriyle artar.
– B1 vitamini: Suda erir, etkisi A vitamininkine benzer.
– B2 vitamini: Eksikliği, cildin kuruyup, yer yer çatlamasına neden olur.
– B3 vitamini: Cildin sağlığını korur, damarların esnekliğini sağlar.
– B5 vitamini: Dokuları, hücreleri ve organları biyolojik açıdan olumlu etkiler. Cildin aşırı yağlanmasını önler. Eksikliği yorgunluğa, uykusuzluğa, sindirim zorluklarına neden olur. Yağlı saçlara iyi gelir. Ayrıca saçların beyazlamasını önler.
– B6 vitamini: Kandaki akyuvarların oluşumuna yardım eder. Ergenlik sivilcelerini, egzamayı olumsuz etkiler. Eksikliği, ağız çevresinde ve gözlerde egzamaya yol açar.
– C vitamini: Suda erir. Cildi her türlü mikroba karşı korur. Kremlerdeki özelliği cildi alerjiye karşı korumasıdır.
– D vitamini: Yağda erir. Cilt, güneşlenince, kendi D vitaminini kendi imal eder. Ancak, güneşlendikten sonra, cilt hemen sabunla yıkanmamalıdır.
– D2 ve D3 vitaminleri: Cildi soğuk havalara karşı korur, metobolizmayı canlandırır.
– E vitamini: Yağda erir. Cildin doğal yağını korur. Kan dolaşımını olumlu etkiler. Cinsiyet bezlerinin olumlu çalışmasını sağlar. Metabolizmayı canlandırır.
– F vitamini: Cilt yüzeyindeki ve cilt altındaki dokuların katalizörüdür. Ayrıca saçları olumlu etkiler.
– H vitamini: Yağ bezlerini olumlu etkiler.
– K5 Vitamini: Bakteri, mantar ve benzerlerini yok eder.
– P vitamini: Kılcal damarları güçlendirir.
– PP vitamini: Cildin kan dolaşımını etkiler. Bi Vitaminiyle bağdaştırıldığında, soğuktan açılan çatlak ve yaralara iyi gelir.

Mükemmel kalçalara sahip olmak isteyenlere altın öneriler
Hayran olunan kalçalara sahip olmak isteyenler için işte altın öneriler: Öncelikle egzersiz yapmanız gerekiyor. Poponuzdaki kasları düzenli şekilde egzersiz yaparak güçlendirebilirsiniz. Ancak yayvan bir popoyu, egzersiz yaparak bile dar bir şekle sokamazsınız. Egzersiz yaparak sadece fazla yağlarınızı eritebilir ve poponuzu küçültebilirsiniz. Yüzüstü yere uzanın ve ellerinizi omuz hizasında açın. Dizlerinizi yere dayayın. Omuz ve karın kaslarını iyice gerin. şimdi sağ bacağınızı dizlerinizden bükerek yukarıya kaldırıp indirin. Egzersizi 15 kez tekrarladıktan sonra bacak değiştirin. Tuzdan ve tuz içeren besinlerden uzak durun. Bu bölgenizdeki kan dolaşımını hızlandırmak için haftada en az iki kez kalçalarınızı fırçalayın.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,478 saniyede oluşturuldu.