Cinsel bölge temizliğine dikkat…

Genital bölge bakımı genelde herkesin sormaya utandığı ama sorularla dolu ve genellikle bilinmeyen bir konudur. Daha da kötüsü yanlış bilgiler yüzünden daha sonra birçok kadın genital bölge enfeksiyonlarıyla karşı karşıya kalır.

Yanlış uygulanan mahrem bölge bakımı başınıza neler açabilir

Medical Park Hastaneler Grubu Medical Park Göztepe Hastane Komleksi’den Dermatoloji Uzmanı Dr.Can Cengiz, “Genç kadın ve kız çocuklarının yanlış yapılan bir temizlik nedeniyle çoğu kez vajinal floralarını değiştirdiklerinden dolayı bu bölgenin yanlış bakımı bir çok hastalıklara yakalanma imkanını artırır. En sık karşılaşılan sorunların başında da kaşıntı, yanma, akıntı, kötü koku veya vajinal kuruluk gelmektedir” dedi.

Vajina temizliği asla yıkanarak yapılmamalıdır”

“Kadınların bir kısmı cinsel organlarındaki kaşıntı, yanma, akıntı, kötü bir kokudan veya kuruluktan şikayetçilerdir” diyen Dr.Can Cengiz, “Bu belirtiler başta normal vajinal floranın etkilendiğini gösterir. Bir enfeksiyon olmadan da yanlış bakım ve uygulamalar sonrasında bu şikayetler ortaya çıkabilir. Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde doğumdan sonra bakteriler yerleşerek, vücudun doğal savunma sistemine katkıda bulunurlar. Boğazımızda, barsaklarda ve vajen de bu tür bakteriler bulunmaktadır. Bize zarar vermeyen ancak enfeksiyonlardan koruyan bu mikroplar “normal florayı” oluşturmaktadır. Vajinanın (haznenin) yıkanması bu florayı ortadan kaldırarak kötü bakterilerin enfeksiyon, akıntı ve kokuya yol açmasına yol açar. Bu şikayetler tedavi edilmezler ise çok daha ciddi enfeksiyonlara sebep olup,rahim,yumurta yolları ve yumurtalıklar da iltihaplandığında kısırlık ile sonlanabilir” diye konuştu.

“Ne kadar çok yıkanır ve sabunlanırsa şikayet o kadar çok artar”

“Kaşıntı,yanma ve koku herkesi utandıracak bir bulgu olduğu için kimseye sorulmaz” diyerek konuşmasını sürdüren Dr.Can Cengiz, “Kokuyu gidermek için (yetersiz bir temizlik ve sabunlanmaya bağlı olduğu düşünülerek) bu bölge artık daha sık , daha sert ve etkili sabunlarla yıkanır. Vajen duşu olarak adlandırılan haznenin yıkanması ile koku ve ona yol açan akıntı giderilmeye çalışılır. Yaptığımız yanlış uygulamalar sonucunda vajen tekrar tekrar yıkanır, ve bu yıkama işlemi (ne kullanılırsa kullanılsın) şikayetleri geçici bir süre ortadan kaldırırsa da daha kötü bir şekilde tekrarlanmasına yol açar. Ne kadar çok ve sık yıkanılır ve sabunlanırsa şikayetlerimiz giderek artar, kaşıntı ekzemaya, kokunun şiddeti dayanılmaz boyutlara gelir ve akıntının rengi ve kıvamı koyulaşmaya başlar. Ateşiniz yükselebilir, eklem ağrıları, titremeler olabilir, grip geçiriyorum sanmayın, bu yanlış yapılan ve sizin başınıza iş açmış cinsel bölge bakımıdır” dedi.

Cinsel bölge temzinliğinde Altın kurallar:

– Dış cinsel bölgesini ılık su ile yıkanır,asit baz değeri nötral (cilt ile uyumlu) bir sabun vajene kaçmayacak bir şekilde kullanılabilir. Daha sonra iyi bir şekilde kurulamak gerekir. Hatta bu bölgede kaşıntı şikayeti vars ve herhangi bir nedene bağlı değilse kurutma işlemi saç kurutma makinesi ile yapılabilir.

– Vajen asla sabun veya vajen duşu ile yıkanmaz. Vajen kendi kendini temizler.
– Pamuklu yeya organik-natürel iç çamaşırları tercih edin.
– Çamaşırlarınızı bebek çamaşırlarını yıkamak amacı ile kullanılan granül sabunla yıkayın.
– Cinsel bölgede kaşıntı,koku veya normal vajinal akıntınızda renk,biçim ve koku değişikliği fark ettiğinizde geç kalmadan cilt doktorunuza başvurun.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,330 saniyede oluşturuldu.