Cinsel yolla bulaşan hastalıklar…

Farkında olmadan hayatınızı ve cinsel yaşamınızı karartabilirsiniz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara dikkat!
cinsel yolla bulaşan hastalıklar(STD) kişiler arasındaki cinsel ilişki sonucunda yayılır. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre ABD’de yılda 15 milyon civarında STD vakasıyla karşılaşılıyor. Cinsel yolla bulaşan 25’ten fazla hastalık söz konusu. AIDS dışındaki diğer sık rastlanan hastalıklar arasında klamidya, bel soğukluğu, frengi, genital iltihap, insan papillom virüsü, hepatit B, trikomoniyaz ve bakteriyel yangılar bulunur. Yetişkinler ve gençler bu hastalıkların risk grupları arasında bulunmaktadır. yaklaşık 19 milyon enfeksiyon her yıl insanları tehdit etmekte ve bu enfeksiyonlara yakalanan kişilerin yaş sınırı 15 ile 24 arasında değişmektedir.

Bazı hastalıklar tedavi edilmedikleri takdirde özellikle kadınlarda ciddi sorunlar doğurabilmektedir. Bazı STD’ler kısırlıkla sonuçlanabilir ve hatta ölüme neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kondomlar başta olmak üzere bir dizi önlem sayesinde önlenebilmektedir.

İnsan Papilloma Virüsü: İnsan papilloma virüsü rahim ağzı kanserinin temel nedenleri arasında gösterilmektedir. ayrıca kadın üreme organlarına bağlı diğer kanser türleriyle de alakalıdır. Bu virüs nedeniyle oluşan belirtiler tedavi edilerek azaltılabilir ancak kesin bir tedavisi mümkün değildir. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda bu virüse karşı aşı uygulaması üzerinde çalışılmaktadır.

Genital İltihap(Herpes):Herpes, tedavisi olmayan diğer bir hastalıktır. Günümüzde etkisini azaltmak için ise birçok yöntem kullanılabilmektedir. Genital temizliğe dikkat etmek ve doğal ürünleri kullanmak oldukça önerilen bir yöntemdir. Herpes genital organlar ve etrafında ortaya çıkan uçuk ve minik kabarıklar şeklinde görülür.

Hepatit:Enfeksiyon kapmış kişiler için herhangi bir tedavi yöntemi olmamasına rağmen enfeksiyona karşı sağlıklı kişilere uygulanabilen Hepatit B aşısı mevcuttur. Çoğu semptomsuz olmasına karşın Hepatit B virüsü taşıyanlarda birçok rahatsızlık söz konusu olabilir. Bu enfeksiyon kendiliğinden geçebilir ancak bazı durumlarda ağrılar yıllarca devam etmektedir. Cinsel yolla bulaşan diğer Hepatit virüsleri arasında ise Hepatit A ve Hepatit C bulunur.

HIV/AIDS:Cinsel yollar bulaşan hastalıklar söz konusu olduğunda ilk akla gelen ve çoğu kişinin endişelendiği hastalık HIV’dir. Yeni geliştirilen yöntemler enfeksiyonu kapmış bir kişinin hayatını uzatıyor olsa da kesin bir çözümü yoktur ve ilerleyen hastalık AIDS’e döner ve belirli bir süre sonra da ölümle sonuçlanır. Dünya üzerinde 40 milyondan fazla insan AIDS’le mücadele vermektedir. Bu sayı içerisinde kadınların oranı %50’dir.
Son zamanlarda yapılan araştırmalar hormonal doğum kontrolü ile HIV arasında bir bağ olduğunu ortaya koyuyor.

AIDS ilk yıllarda hiçbir belirti göstermediğinden kişiler herhangi bir şüphe duymamaktadır. HIV testi hastalığa yakalanıp yakalanmadığınızı bilmenin tek yoludur. Ancak, enfeksiyonu önlemek bir dizi yöntemle mevcuttur. Bu yöntemlerin başında kondom gelmektedir. Özellikle tek eşliliğin söz konusu olmadığı durumlarda kondom kullanmak kesinlikle gereklidir.

Frengi:Tarih boyunca frengi vakaları görülmektedir. Bu sorunun nedeni tam olarak anlaşılamamış olsa da frengi kolayca tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak tedavi göz ardı edildiği takdirde frengi belirtileri ilerleyebilir ve sinir sistemi ile beyni etkileyerek ölümle dahi sonuçlanabilir.

Trikomoniyaz:trikomoniyaz en sık görülen ve tedavisi nispeten daha kolay olan bir hastalıktır. Ancak semptomlar yanlış yorumlandığında ve yanlış tedavi uygulandığında vajinal sorunlar yaşanabilir ve başka sorunlara neden olabilir. Bu nedenle doğru tanı her hastalıkta olduğu gibi burada da çok önemlidir.

Genel Enfeksiyonlar: Klamidya ve bel soğukluğu genellikle bir kişiyi aynı anda etkileyen hastalıklardır. Belirtileri farklı olsa da birisi için test yaptırmaya gidildiğinde diğerini de kontrol etmekte fayda vardır. İki hastalıkta tedavi edilebilir ancak gerekli önem gösterilmezse üreme sistemine büyük zararlar verebilirler.

Pubik Bitler: Çok sık rastlanan bir diğer sorun ise bitlerdir. Saçlar arasında görülen bitlere çok benzeyen pubik bitler kaşıntıyla ortaya çıkar. Bu sorunun çözümü ise basit yöntemlerle mümkündür.

Genital temizlik ürünleriyle enfeksiyonlardan korunabilirsiniz!

Dikkat!
Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en basit çözümü kondom kullanmaktır. Genital organların temizliğine dikkat etmek de aynı derecede önemlidir. Pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmek, hijyenik ve genital bölge için uygun temizleyici sabunlar tercih etmek sizi hastalıklardan korumada önemli bir rol oynayacaktır. Özellikle sentetik iç çamaşırları yerine pamukluları tercih etmek cildin nefes alması ve hijyenin korunması açısından çok önemlidir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 132 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0.465 saniyede oluşturuldu.