Cinsellikle Erken Tanış Mutlu Ol…

Cinsellikle geç tanışan insanların hayatlarını mutsuz geçirdikleri ispatlandı.

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. İsmihan Artan, cinsel eğitim almış çocukların iyi bir evlilik yaptıklarını, ailelerince? tutti-fruttiCinselliği evlenince öğrensin? denilen çocukların ise kişiliklerin tam olarak gelişmediğini ve mutsuz evlilikler yaptıklarını söyledi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi?nde düzenlenen ?Okul öncesi dönemde bilim eğitimi, cinsel eğitim ve müzik eğitimi? konulu konferansa katılan Prof.Dr. İsmihan Artan, çocuklara küçük yaşlardan itibaren cinsel eğitimin verilmesi gerektiğini belirtti.

Kişi olarak gelişemiyorlar
Çocuklarla cinselliği konuşmaktan korkulmaması gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Artan, ?Hepimiz bir cinsel ilişki sonucu dünyaya geldiğimize göre, cinsellikten bu kadar korkmak, kaçmak, örtbas etmek niye? Örtbas ettikçe, çocuklar yanlış şeyler düşünüp yorumluyorlar. Gelişmiş ülkelerin hepsinde cinsel eğitim, programların içinde. Okul, mutlaka bu sorumluluğu almalı. Yoksa ?evlenince öğrenir? düşüncesinde olan anne ve babalar sayesinde yanlış evlilikler yapan gençler ömür boyu mutlu olamıyorlar. Okul öncesinde cinsel eğitim almış çocuklar, daha doğru kararlar alabiliyor, isabetli kararlar verebiliyorlar. İyi bir evlilik yaptıkları gibi, iyi birer üniversite tercihi yapabiliyorlar. Aileleri tarafından ?cinselliği evlenince öğrensin? diyen çocuklar ise, kişilikleri tam olarak gelişmediği için boşanmayla sonuçlanan mutsuz evlilikler yapabiliyorlar? dedi.

Cinsellik duygu ve düşünceye saygıdır
Ülkemizde cinsel eğitimin üreme ve doğum kontrolü olarak bilindiğini söyleyen Prof. Dr. Artan, şöyle konuştu:
Cinsellik; kişinin kendi bedenini tanıması, potansiyelini bilmesi, hayatta ne yapabileceğini karar vererek, karşısındaki insanın duygu ve düşüncelerine saygı duymayı öğrenmesidir. Karşı cinse saygı duyma sonucunda da töre cinayetleri, tecavüz olayları, küçük gelinler ve taciz olaylarında gözle görülür bir azalma olacaktır.

Çocukların cinsellikle ilgili soruları karşısında ?Bunları nereden duydun?, Edepsiz, utanmaz çocuk!? gibi sert ve azarlayıcı tavır yerine, cinsellikle ilgili sorularını onunla göz göze gelerek anlayabileceği şekilde konuşulmasının gerektiğini belirten Prof.Dr. Artan, konuşmasına şöyle devam etti:
Küçük çocuklarda cinsel eğitim; kişilik eğitiminin, kişilik gelişiminin bir parçasıdır. Onların istenmeyen bir şey yaptıklarında ?pipini keserim, pipini yakarım? gibi sözlerle korkutmak, çocukların kişilik gelişimlerini zedeler.?

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,548 saniyede oluşturuldu.