Çocuğa televizyonu nasıl izletmeli?

Çocuğa televizyonu nasıl izletmeli?

Çocuklarınızı televizyonun ve bilgisayarın karşısından alın ya da bu işi denetiminiz altında tutun. Araştırmalar, daha çok televizyon izleyen çocuklar hakkında uyarı sinyalleri veriyor!Televizyon ve bilgisayar karşısında daha az zaman geçiren çocukların daha fazla uyku uydukları, daha zayıf oldukları, okul başarılarının Çocuğa televizyonu nasıl izletmeli?daha yüksek olduğu ve daha iyi davranışlar sergiledikleri tespit edildi.

Araştırmacılar, çocukların, anne baba kontrolünde televizyon izleme, video oyunu oynama ve internet kullanma zamanları ile daha fazla uyuma, okul performansında gelişme ve daha iyi davranış sergileme arasında ilişki olduğunu tespit etti. Çocuğa televizyonu nasıl izletmeli?ABD’de 1300 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre, çocukların anne baba kontrollü olarak ekran karşısında geçirdikleri zamanın artması, ekran karşısında totalde daha az zaman geçirmeleri anlamına geliyor. Dolayısıyla bu da daha fazla uyku, okulda başarı ve daha az öfkeli davranış sergileme olarak sonuç veriyor.

Yapılan araştırmada, daha fazla uykunun daha düşük vücut kütle indeksiyle ilişkili olduğu ortaya çıktı. Ekran karşısında anne baba kontrollü zaman geçirme, televizyon ve video oyunlarında daha az şiddet görüntüleriyle karşılaşma sonucunu veriyor. Bu da çocuklarda olumlu davranışların gelişmesini ve öfkeli davranışların azalmasını sağlıyor.

Uzmanlar, anne babaların, çocuklarının medya ile olan ilişkilerine daha fazla müdahil olmaları gerektiğini, bunun sağlıklı davranışların gelişmesine katkıda bulunduğunu belirtiyor. Çocuğa televizyonu nasıl izletmeli?Araştırma sonuçları, anne baba kontrollü olmayan şekilde ekran karşısında daha fazla zaman geçiren çocukların obeziteye daha yatkın olduklarını da gösteriyor.

Avustralya’da yapılan bir araştırma da çok televizyon seyreden çocukların daha fazla ailevi sorunlar yaşadıklarını ortaya koydu. Sonuca göre, televizyon karşısında geçirilen her saat, aile hayatında sıkıntıların baş göstermesi için bir risk oluşturuyor.

Çalışmalar, televizyon delisi olan çocukların ruhsal sağlıklarının zayıf olduğu bilgisini de pekiştiriyor.

İyisi mi, çocuklarınızı televizyonun karşısında yalnız bırakmayın, mutlaka kontrolü elinizde bulundurun!

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 131 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,525 saniyede oluşturuldu.