Çocuğun mutluluğu için ebeveynlere düşenler…

Anne babanın ruhen sağlıklı olması ‘mutlu çocuk’ yetiştirmenin en önemli kurallarından biridir. Kendi ruh sağlığınıza, stres ve baskı altında olup olmadığınıza dikkat edin.

“Şu işi bitireyim, hele çocuklar büyüsün, okulları bitsin” gibi sorunları erteleme çabaları, hem kendi sağlığınız hem de başta çocuğunuz olmak üzere tüm aile bireylerinin ruhsal durumunu olumsuz etkiler. Sadece ağır ruhsal sorunlar değil anne babanın gergin ya da baskı altında olması da çocuklara olumsuz biçimde yansır.

Neler yapabilirsiniz?
Kendinize ayırdığınız zamanın ailenizin mutluluğuna doğrudan katkısı olduğunu unutmayın. “Ben kendimi çocuklarıma adadım”, “Ben kendim için değil ailem için yaşıyorum” gibi düşünceler zararlı olabilir. Birçok durumda kendisi sağlıklı olmayan bir anne babanın çocuklarına vereceği şey mutluluk değil, sadece ruhsal bir yüktür. Özellikle yaşamın ilk yıllarında anne-çocuk ve baba-çocuk ilişkisi çok önemlidir. Bu dönemde ilgiyi eksik etmeyin. Çocuğunuzla kuracağınız sağlıklı bir ilişki, onun hayatı boyunca yaşama sıkı sıkıya sarılmasının en önemli basamağı olacaktır.

Mümkün olduğunca mutlu bir ev ortamı sağlamaya çalışın. Karı-koca ilişkilerindeki ve iş yaşamındaki sorunların çocuğunuzun mutluluğuna engel olmasına fırsat vermeyin. Sorunlarınızı çocuklarınızdan saklamak yerine onların anlaya- bileceği biçimde kısaca açıklayın. Unutmayın ki yaşamda en değerli şey kendimizin, çocuklarımızın ve diğer aile bireylerimizin sağlığıyla geleceğidir.

Spora yönlendirin
Araştırmalar düzenli spor yapmanın her yaştaki bireyde ruh sağlığını olumlu etkilediğini göstermektedir. Zaten spor yapınca salgılanan endorfinin diğer adı mutluluk hormonudur. Başka çocuklarla birlikte oynanan oyunlar ve yapılan spor etkinlikleri çocuğun sosyalleşmesine, arkadaş kazanmasına yardımcı olacaktır. Mutlu çocukların aradıkları, oynadıkları, sevdikleri arkadaşları vardır. Çocuğumuzun genetik yapısının, mizacının ya da beyin kimyasının değişmesi mümkün değildir. Ancak ailede depresyon ve bipolar bozukluk başta olmak üzere psikiyatrik hastalığı olan bireyler bulunması durumunda dikkatli olunmalıdır. Gerekirse bir çocuk psikiyatristinin çocuğu görmesine çalışın. Çocuk ruh sağlığı yaklaşım ve tedavileri kısa zamanda son derece olumlu sonuçlar verebilir.

Yapıcı eleştirilerde bulunun
Mutlu çocuk,yaptıkları onaylanan ve desteklenen çocuktur. Sık olarak eleştirilme ve utandırılma, çocuğun mutluluğunu engeller. Çocuklarda öğrenme bozuklukları, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi eleştiriye yol açacak davranış bozuklukları görülebilir. Bu bozuklukların düzeltilmesinin yolu eleştiri değil, onları anlamak ve tedavi etmektir. Gelişim geriliği, öğrenme sorunları olan çocuklar başkalarından geri kalma duygusu içinde kendilerini mutsuz hissedebilir. Mutlu çocuk, özgüveni yerinde olan ve hayatla baş etmeyi öğrenmeye başlayan çocuktur.

Yanında olmaya çalışın
Başarısızlık, arkadaş sorunları ve türlü stres durumlarında çocuğun anne babayı yanında hissetmesi onun yaşama bağlılığını artırır, geleceğe umutla bakmasını sağlar ve mutlu bir birey olmasına katkıda bulunur. Boşanan anne ve babanın en çok dikkat etmesi gereken konu, hep çocuklarının yanında olmaktır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,456 saniyede oluşturuldu.