Çocuk felci tarihe karışıyor

cocuk-felciDünyada çocuk felcinin ortadan kaldırılması başlatılan çalışmalarda sadece 4 ülkede bu hastalığın görüldüğü belirtildi.

Rotary Kulübü Türkiye Bölge Guvernörü Hasan Akduman, birkaç yıl içinde Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Nijerya’dan da çocuk felcinin silineceğini söyledi. Temiz su ve su kullanımının da dünyada çok büyük bir öneme sahip olduğunu kaydeden Akduman, gelecekteki su savaşlarına karşı da master ve doktora eğitimi almış arabulucu yetiştirileceğini açıkladı.

Antalya’da Aspendos Rotary Kulübü’nün meslek hizmet ödülleri için düzenlenen ödül törenine katılan Türkiye 2430’uncu Bölge Guvernörü Hasan Akduman, Rotary Kulübü olarak çocuk felci, temiz su kullanımı, açlık ve cehalete yönelik yürütülen projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

105 yıldır karmaşa ile dolu dünyada barışı getirmek için 1.2 milyon rotaryenin çalışmalar yürüttüğünü belirten Hasan Akduman, her gün binlerce çocuğun açlık ve temiz su bulamamaktan öldüğünü söyledi. Açlık ve temiz su nedeniyle savaşların çıktığını belirten Guvernör Akduman, bu ortamda eğitimsiz, cahil insanların da kötü emeller için kullanıldığına işaret etti. Böyle bir dünyada barış ve sevgiden bahsetmenin mümkün olmayacağına dikkat çeken Akduman, rotaryenlerin bu ortamda barış için çok önemli bir görev üstlendiklerini belirtti.

Çocuk felci silinecek

Rotary’nin çocuk felci ile mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Hasan Akduman, şunları söyledi:
“Çocuk felcinin yeryüzünden silinmesi birinci önceliğimiz olacak’ diyerek 1985’de bir çalışma başlatıldı. 2005 yılına kadar dünyada hiçbir ülkede çocuk felci kalmaması hedeflenmişti. Bugün sadece 4 ülkede kaldı. Pakistan, Afganistan, Hindistan üçgeni ve Nijerya’da. 1985’den bugüne dünyanın diğer tüm ülkelerinde, Türkiye dahil olmak üzere çocuk felci ortadan kaldırıldı ve bunun için 600 milyon dolar harcandı. Geriye kalan 4 ülkede de çocuk felcini kaldırmak için 55 milyon dolarlık yeni kaynak oluşturuldu. Önümüzdeki birkaç yıl içinde de bu dört ülkede çocuk felcini tamamen temizleyeceğiz. Bu proje tamamlandığında yeryüzündeki bugüne kadar en büyük proje olacak.”

Su savaşları için arabulucu

Temiz su ve su kullanımının da dünyada çok büyük bir öneme sahip olduğunu kaydeden Hasan Akduman, “Rotary Kulübü olarak dünyada 6 merkezde master ve doktora olarak arabulucuk eğitimleri verilecek. Bu merkezin 7’ncisini ise Türkiye’de açmaya çalışıyoruz. Buralarda eğitim alan kişiler, gelecekte çıkacak su anlaşmazlıklarında arabulucu olarak görev alacak” dedi.

Açlık ve sağlığın en büyük sorunlar olduğuna değinen Guvernör Akduman, cehaletle mücadele konusunda yürüttükleri çalışmalarda ise bugüne kadar Türkiye’de 50 bin kişiye okuma-yazma öğretildiğini söyledi. Yüzde 15’i okuma-yazma bilmeyen bir ülkede 50 bin rakamının aslında çok yüksek olmadığına da işaret eden Akduman, “Rotary Kulübü olarak bu konuda başlattığımız seferberlik amacına ulaştı” dedi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,442 saniyede oluşturuldu.