Çocuk Sahibi Olmak İsterken Yaşanan Sorunlar…

Sağlıklı bir gebelik oluşabilmesi için iki üreme hücresinin (sperm ve yumurta) kusursuzca bir araya gelmesi ve bunun rahim içine tutunması gerekmektedir.

Yumurtlama (ovulasyon) ile ilgili herhangi bir sorunda gebe kalkmata zorluklar başlar. Yumurtlayamamanın (anovulasyon) çok çeşitli nedenleri vardır. Bazıları tanısı konulduktan sonra küçük yardımlarla sorun olmaktan çıkmaktadır. Yumurtlayamamanın kolay anlaşılabilmesi için nedenlerini gruplamak yerinde olacaktır.

*Yaş ile ilgili sorunlar; erken yaşlarda ilk adetten hemen sonraki dönemde beyin ile yumurtalıklar arasındaki iletişimin tam sağlanamaması ve ilerleyen yaşlarda ise yumurtalık fonksiyonlarında azalma.

*Değiştirilebilir, dış etkenler; ilaç kullanımları, ameliyatlar; doğum kontrol ilaçları (yanlış anlaşılmaya neden olmasın; doğum kontrol hapları sadece kullanıldıkları süre içinde yumurtlamayı engeller ve ilaç kesildikten sonra yumurtlama tekrar geri döner), bazı psikiyatrik ilaçlar, steroidler, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, radyoterapiler, herhangi bir nedenle yumurtalığa yapılan ameliyatlar.

*Sistemik ya da hormonal hastalıklar ve bazı tümörler; hipotiroidizm-hipertiroidizm (tiroid bezinin az ya da fazla çalışması), süreğen karaciğer ve böbrek hastalıkları, cushing hastalığı, polisistik yumurtalık sendromu (PCOS), süt hormonu ile ilgili bozukluklar, boş sella sendromu, Sheehan sendromu, adrenal ve yumurtalık tümörleri, hipotalamusu kaplayan tümörler. Elbette bu hastalıkların bazılarının adlarını bilmiyorsunuz, gerek de yok. Sadece bir gün, bir yerlerde duyarsanız ben bunu biliyordum demeniz için fazladan bilgiler.

*Başka başka nedenler; ani kilo kaybı, stres, yoğun egzersiz.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 129 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,490 saniyede oluşturuldu.