Çocukların sorunları artıyor…

Çocuk psikiyatri uzmanı Hatice Kadem Almanya’daki Türk çocuklarında psikolojik sorunların giderek arttığını söyledi.

Çocukların da gelişimleri sırasında karşılaştıklarında, yetişkinlerde olduğu gibi psikiyatrik yardıma ihtiyaç duyabileceğini vurgulayan Kadem, Türk anne babalardan bu konuya duyarlı olmalarını istedi. Türk anne ve babaların muayenehaneye korkuyla gittiklerini belirten Hatice Kadem, “Çocuklar okullarda hırçınlık yaptığında, davranış bozuklukları gösterdiğinde aileler önce yardım almaktan kaçınıyorlar ve problemleri kendileri halletme yoluna gidiyor. Bu durumda tedavi için geç kalıyorlar. Çocukların genelde okulda ve dışarıdaki hayatta karşılaştıkları sorunlar anne ve babaları zorluyor. Okul öncesi dönemde anne baba tarafından yeterince yetiştirilememiş çocuklar, okula başlayınca okula uyum sağlayamıyor, sorunlar yaşayabiliyor” diye konuştu.

Anne ve babaların, çocuklarını okula başlayıncaya kadar şımartarak büyütmelerini bir diğer önemli sorun olarak niteleyen Kadem şöyle devam etti;

“Okula başlayıncaya kadar çocukların kendi başlarına banyo yapmasına, kendi yemeğini yemesine izin verilmiyor, anne ve babalar sürekli çocukların peşinden koşuyor. Bu çocukların ve algılama gelişmesini engelliyor. 5 yaşına gelmiş çocuk, bisiklet kullanmasını, yüzmeyi bilmiyor ve okula başlayınca da çok zorlanıyor. Okul çağına gelen çocuğun vücudunun ve zihninin gelişmiş olması gerekir. Ailelerin çocuklarına bunları erken yaşta vermeleri çocukların gelişimine fayda sağlar.”

Türk çocuklarının Alman akranlarına göre genelde kendi odaları olmadığını, dar ev ortamında yaşadıklarını ve dolayısıyla çok az özel hayatları olduğunu vurgulayan Hatice Kadem, dışarı çıkamayan, arkadaşlarını evine getiremeyen çocukların strese girebildiğini söyledi.

Anne babaların çocuklarıyla sağlıklı iletişim kuramadığına dikkat çeken Hatice Kadem, sıkıntısı olan çocuğun çoğunlukla problemini kiminle konuşabileceğini bilemediğinin altını çizdi.

Uzman psikiyatrist, artan işsizlik nedeniyle meydana gelen maddi sıkıntıların da çocukların psikolojik hayatında önemli sorunlara yol açabileceğini kaydetti. Bir diğer faktörün ailelerin çektiği maddi sıkıntı olduğunu vurgulayan Kadem, şöyle devam etti:

“Ekonomik sıkıntısı olan aile fertleri bazen yeterince çocuğuyla ilgilenemiyor. Hatta ailelerde görülen depresyonların aynısı çocuklarda da görülebiliyor. Çocuk ebeveyninin davranışlarını kopya ediyor. Depresif anneler hırçın, agresif olma eğiliminde olabiliyor ve çocukları da bazen aynı reaksiyonu gösteriyor. İçlerine kapanıp, hasta olabiliyorlar, baş ağrısı karın ağrısı gibi çeşitli semptomlar gösterebiliyorlar.”
Çocukların erken psikoterapi yardımı almasının, çocuklarının sağlıklı gelişmesi hem de ailelerin çocuklarıyla ilişkilerinin geliştirilmesi açısından önem taşıdığını belirten Hatice Kadem, bu konuda ne kadar erken teşhis konursa tedavinin de o kolay olabildiğini anlattı.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,461 saniyede oluşturuldu.