Daha Fazla Uyku Daha Az Kilo!

Daha Fazla Uyku Daha Az Kilo!

Bu diyette tek ihtiyacınız bir yatak. Uyuyun ve kilolardan kurtulun! Bunu biz değil, araştırmalar söylüyor…

İyi bir uyku sağlıklı yaşamın temel anahtarlaarından biridir. Ayrıca kilo koruma ve kilo kaybı için de önem taşımaktadır. Daha Fazla Uyku Daha Az Kilo!Son yıllarda yapılan çalışmalar ie günümüzde uyku süresinin ve kalitesinin kilo koruma ve kilo verme ile ilişkisi daha net açığa çıkmıştır.

Sonuçlar 6 saatte az uyuyan kişilerin 7-8 saat uyuyanlar ile karşılaştırıldığında daha çok kilo problemi yaşadığını gösteriyor. Bunun sebebi ise uyku süresi kısa olan kişilerin iştah dengesini sağlayan açlık ve tokluk hormonu olan leptin ve ghrelin seviyelerindeki değişikler.

Stanford Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırmada uyku süresi kısıtlanan grubun iştah değişikllerine bağlı olarak yüksek karbonhidratlı, enerji içeriği yüksek besinleri %45 daha fazla tüketme isteği duydukları belirlenmiştir. Bazı araştırmalarda, sadece uyku kalitesinin de ‘’kilo’’ ile ilgili olduğunu vurgulamaktadır.Daha Fazla Uyku Daha Az Kilo!

Uyku kalitesi yüksek olan kişilerin bel çevrelerinin de yağlanmanın daha az olduğu saptanmıştır. Düzenli ve kaliteli uyku mutlu olmanızı sağlar, beyin fonksiyonlarınız dinç tutar, bağışıklık sisteminizi güçlü tutar,bel çevrenizin ince olmasını sağlar ve cildinizi korur.

Uyku kalitesini arttıran besinlerDaha Fazla Uyku Daha Az Kilo!

Günlük beslenmenizde uyku kalitenizi arttırabilir misiniz? Sorunun cevabı ‘’evet’’tir. Aşağıda saydığımız besinleri düzenli olarak kullanırsanız, uyku kalitenizinde arttığını göreceksiniz.

* Tam tahıllar: Özellikle bulgur ve diğer tahıl ürünleri iyi bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum kasların gevşemesini sağlar ve sağlıklı bir kan dolaşımına yarıdımcı olan bir mineraldir.

* Balık: Somon ve tuna başta olmak üzere karanlıkta salınan ve uykunuzun gelmesini tetikleyen melatonin hormonun salınımının öncüsü olan B6 vitamininin iyi bir kaynağıdır.

*Muz: İyi bir potasyum kaynağı olan muz aynı zamanda B6 vitamininden zengindir. Aynı zamanda melatonin sentezlenen triptofan amino asidinden zengindir.

*Kiraz: Özellikle ekşi olan kirazın uykuya yardımcı olan melatonin hormonunu doğal olarak içeren önemli besinlerden biridir.Daha Fazla Uyku Daha Az Kilo!

* Yoğurt: Yoğurt ve benzeri süt ürünleri günlük kalsiyum alımı için harika seçimlerdir. Araştırmalara göre kalsiyum eksikliği yaşayan bireyler uykuya dalmada daha sıklıkla sorun yaşadıkları bulundu.

* Yulaf: Yulaf melatoninin içeren bir besindir. Bununla beraber magnezyumunda iyi bir kaynağıdır. Bu özellikleri sayesinde yulaf uyku kalitesini arttırmaya yardımcı bir besindir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,495 saniyede oluşturuldu.