Değirmeni fırına kurdu; buğday öğütüp ekmek pişiriyor

bugday‘Temel besin maddemiz nedir?’ diye sorsak hiç kuşkusuz aklınıza gelecek birkaç besinden biridir ekmek. Zira günlük enerji ihtiyacımızın yüzde 40’ını karşılıyor. Bu yüzdendir ki gerek beslenme uzmanları gerekse fırıncılar ‘kaliteli ekmek’ vurgusu yapar yıllardır.

Halk ‘ucuz’ diye beyaz ekmek yer, uzmanlar illa kepek ekmeği der. Tartışmalardan hiç haberi olmayanlar da var elbet; değirmenden çektiği unla taze pişirdiği ekmeği yiyen köylüler gibi. “Beyazı mı kepeklisi mi makbul?” tartışıladursun Rizeli Seyfullah Gür değirmeni fırına kurdu bile. Bir yandan buğday, arpa, çavdar ve mısır öğütüyor bir yandan da ekmek pişiriyor. Evde ekmek pişirmek isteyenler de unutulmamış; isteyen müşterilere un da satılıyor.

Dede mesleği fırıncılıkta 28 yılı deviren Rizeli Seyfullah Gür ‘sağlıklı ekmek’ tartışmalarına son noktayı koyan modern değirmeni 1,5 ay önce İstanbul Beykent’te açtığı Doğal Köyüm Ekmek Fırını’nda görücüye çıkardı. Avusturya’dan ithal edilen değirmende tahıllar kabuğundan soyulmadan volkanik taşla öğütülüyor. Hiçbir katkı maddesi konulmadan da ekmeğe dönüşüyor. Fırın sahibi Seyfullah Gür, bütün dünyada esmer yani buğday ekmeğinin tüketildiğini belirterek, Türkiye’de ekmeği esmerleştirmesin diye buğday kabuklarının ayrıştırılmasından şikâyetçi: “Buğdayın en besleyici kısımlarını hayvanlara yediriyoruz.” Tahıllardan gereken maddeler alınmadığı için Türk insanının kan değerinin düşük, boyunun kısa olduğunu hatırlatan Gür, saf tahıldan yapılan ekmeklerin faydalarını sıralıyor: “Yoğun çavdar ekmeğinin içinde kalsiyum ve magnezyum var. Bu madenler kemik erimesini önlüyor. Yoğun lif özelliği de bağırsakların çalışmasını hızlandırıyor ve sindirim sistemini düzenliyor. Kepekli ekmek de kan şekeri ve diyet için doktorlar tarafından öneriliyor.”

Doğal Köyüm Ekmek Fırını’nda unun yanı sıra kullanılan suya da önem veriliyor. Musluk suyunu arıtmak için cihaz aldıklarını söyleyen Gür, “Fırınımızda memba kalitesinde su kullanıyoruz.” diyor. Yenilikler bununla da sınırlı değil. Yakın zamanda kaya tuzu işlemek için küçük bir değirmen fırındaki yerini alacak.

6 bin Euro’ya mal olan bu küçük değirmenden günde 300 kg un öğütülüyor. Taze çekilmiş undan pişirilen ürünler arasında yoğun çavdar, mısır ve kepekli ekmeğin yanı sıra simit ve kurabiye de bulunuyor. Gür, ekmeğini kendi pişirmek isteyen ev kadınlarının ise taze çekilmiş una rağbet gösterdiğini söylüyor. Ev hanımlarının en çok tercih ettiği ise mısır unu.

Fırının en çok satılan ürünü yoğun çavdar ekmeğinin fiyatı 2,50 TL, mısır ekmeği 1,25, ayçekirdekli ekmek 1,25, kepek ekmeği 1,25 TL. Eğer içinde çavdar, buğday ve arpanın bulunduğu özel karışım unla pişirilmiş Alman ekmeğinden tatmak isterseniz ödeyeceğiniz para 1,25 TL. Ekmek değil de un alacaksanız da fiyatlar şöyle: Beyaz unun kilosu; 2,50, mısır unu 3,50 TL.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,357 saniyede oluşturuldu.